لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۲۸

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا: ایران همچنان در راس کشورهای حامی تروریسم است


دولت ایالات متحده آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود با موضوع تروریسم، ایران را بار دیگر در راس کشورهای حامی تروریسم قرار داد.

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۸ تیر منتشر شده است که به تروریسم جهانی در سال ۲۰۱۶ می‌پردازد و عنوان می‌کند که ایران در سال گذشته میلادی پیشاپیش همه کشورهای حامی تروریسم بوده است.

این گزارش می‌گوید که ایران همچنان به شدت از گروه‌های ضداسرائیلی و دیگر گروه‌های نیابتی که عراق، سوریه و یمن را به بی‌ثباتی کشانده‌اند حمایت می‌کند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، ایران در افغانستان و پاکستان سربازانی را اجیر می‌کند تا به گروه‌های شبه‌نظامی شیعی تحت حمایت خود در سوریه و عراق بپیوندند و در عین حال تغییری نیز در روند حمایت‌های این کشور از جنبش حزب‌الله لبنان مشاهده نشده است.

دولت آمریکا تنها دو روز قبل از انتشار این گزارش، پایبندی ایران به توافق اتمی وین را تایید کرد، اما در عین حال هشدار داد که این کشور با «ضربه زدن به صلح و ثبات در منطقه» برخلاف روح برجام عمل کرده است.

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا نیز تاکید شده که تهدیدهای ایران علیه منافع ایالات متحده و متحدان آن باقی است.

این گزارش با اشاره به فعالیت‌های نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، می‌گوید که ایران با به‌کارگیری این نیرو سیاست‌ خارجی خود را پیش می‌برد و پوششی برای عملیات‌های اطلاعاتی و اقداماتی تخریبی خود در منطقه ایجاد می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا در ادامه گزارش خود، ایران را به تامین سلاح و منابع اقتصادی گروه‌های شبه نظامی شیعی در بحرین، ادامه برنامه‌های تروریستی در عرصه سایبری و عدم تعقیب قضایی مقامات ارشد القاعده متهم کرده است.

انتشار این گزارش در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا روز سه‌شنبه ۱۸ شخص حقیقی و نهاد دیگر را به دلیل حمایت از فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. در این فهرست جدید، هفت موسسه و پنج شخص حقیقی به خاطر پشتیبانی از برنامه نظامی ایران یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف تحریم قرار گرفته‌اند.

در این حال فرمانده سپاه ایران هشدار داده که اگر سپاه تحریم شود آمریکا باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا عمق هزار کیلومتری اطراف ایران جمع‌آوری کند.

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا کشورهای سودان و سوریه را نیز به عنوان کشورهای حامی تروریسم معرفی می‌کند.

این گزارش از گروه موسوم به «حکومت اسلامی» یا داعش به عنوان عمده‌ترین گروه تروریستی در دو سال اخیر نام می‌برد که عامل کشتار غیرنظامیان بسیاری در نقاط مختلف جهان بوده است.

وزارت خارجه آمریکا اما عنوان می‌کند که علی‌رغم فعالیت‌های تروریستی ایران و گروه‌هایی نظیر داعش و بوکو حرام، شمار حملات تروریستی در سال ۲۰۱۶ به نسبت سال قبل آن ۹ درصد کاهش یافته و شمار کشته‌‌های این حملات نیز از ۱۱ هزار و ۷۷۴ نفر به ۱۱ هزار و ۷۲ نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG