لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۰۱

شورشیان یمن کاخ ریاست جمهوری در عدن را تصرف کردند


شورشیان یمن کاخ عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور این کشور را در شهر جنوبی عدن روز پنج‌شنبه، ۱۳ فروردین به تصرف خود درآوردند.

این کاخ آخرین پناهگاه آقای منصور هادی بود که هفته گذشته به دنبال نزدیک شدن شورشیان حوثی به شهر عدن، آن را ترک کرد و به عربستان سعودی گریخت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد امنیتی یمن که در عدن حضور دارد نوشت: «ده‌ها تن از شبه‌نظامیان حوثی و متحدان آنان با نفربر وارد کاخ ریاست جمهوری المعاشیق شدند.»

این خبرگزاری همچنین اظهارات یکی از شبه‌نظامیان طرفدار هادی را بازتاب داده که عنوان می‌کند که به محض ورود شورشیان به کاخ ریاست جمهوری درگیری سنگینی میان هواداران رئیس جمهور یمن و شورشیان درگرفت که مرگ ده‌ها نفر منجر شد.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که در درگیری‌های امروز شهر عدن دست‌کم ۴۴ نفر جان باخته‌اند که ۱۸ نفر آنها غیرنظامی بودند.

حوثی‌ها که با واحدهای نظامی وفادار به علی عدبالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن، ائتلاف کرده‌اند بخش بزرگ این کشور از جمله صنعا، پایتخت یمن را به تصرف خود درآورده‌اند.

این میان عبدربه منصور هادی حدود دو ماه قبل ناگزیر به ترک پایتخت و اقامت در شهر عدن شد، اما در این مدت کاخ ریاست جمهوری او در عدن دو بار هدف حملات هوایی قرار گرفت تا در نهایت هفته گذشته پنهانی از کشور گریخت و به عربستان سعودی پناه برد.

در این حال عربستان سعودی نیز که از پنج‌شنبه گذشته با هجوم هوایی به یمن مواضع شورشیان را هدف قرار داده است، امروز اعلام کرد که یکی از سربازان این کشور به دنبال شلیک از داخل مرز یمن کشته شده تا عربستان اولین تلفات خود را در این جنگ داده باشد.

ایران که متهم به حمایت از شورشیان حوثی است، به شدت معترض حملات عربستان سعودی و متحدان آن به یمن است و از سازمان ملل خواسته که توان خود را برای توقف این حملات به کار گیرد.

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG