لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۲۵

ظریف: مذاکرات هسته‌ای فرصتی تاریخی برای همه ماست


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگویی با کریستین امانپور، مجری شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، مذاکرات اتمی تهران با قدرت‌های جهانی را «فرصتی تاریخی» برای حل این مناقشه نامید و تاکید کرد که پیشنهاد او تمدید زمان مذاکرات است.

این گفت‌وگو پنج‌شنبه، ۲۶ تیر، در وین انجام شد، جایی که دیپلمات‌های ایرانی و غربی برای تمام دو هفته اخیر مشغول مذاکرات فشرده‌ای بودند که با هدف دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای میان تهران و گروه ۱+۵ صورت می‌گیرد، اما در آستانه پایان مهلت تعیین‌نشده هنوز چنین توافقی به دست نیامده است.

در این حال محمدجواد ظریف با اشاره به گمانه‌زنی‌ها درباره تمدید زمان مذاکرات به سی‌ان‌ان گفت: «به نظرم ما به اندازه گفت‌وگوهای جدی داشته‌ایم که حال درباره امکان ادامه این گفت‌وگوها فکر کنیم.»

وی افزود: «فکر کنم جان کری چنین پیشنهادی داده است. من هم این پیشنهاد را مطرح کرده‌ام.»

توافق هسته‌ای موقت ژنو که آذر ماه گذشته میان ایران و قدرت‌های جهانی به دست آمد، تاکید می‌کند که مذاکرات اتمی برای دستیابی به توافق نهایی و جامع تا روز ۲۹ تیر انجام می‌شود. این توافق‌نامه راه را برای تمدید مذاکرات در بازه محدود زمانی باز می‌گذارد که اکنون طرفین در این باره با یکدیگر مذاکره می‌کنند.

هانا کاویانی، خبرنگار اعزامی رادیو فردا به محل مذاکرات در وین، پنج‌شنبه شب در توییتر خود نوشت: «مذاکرات ایران در وین تمام شب ادامه داشت. هیات ایرانی پس از یک پیاده‌روی کوتاه به گفت‌وگو با مذاکره‌کنندگان آمریکایی پرداختند که همین مسئله این مذاکرات را به مذاکرات [دوجانبه] ایران – ایالات متحده تبدیل کرده است.»

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نیز از ادامه مذاکرات ایران و آمریکا در صبح جمعه خبر داده است و می‌نویسد که معاونان وزرای خارجه دو کشور امروز با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

این گزارش می‌گوید که «تمدید مذاکرات برای چهار ماه آینده، تا روز سوم آذر، قطعی شده است، اما نحوه ادامه مذاکرات همچنان محل گفت‌وگو است.»

در این حال کریستین امانپور در توییتر خود نوشته است که با مذاکره‌کنندگان ایرانی و آمریکایی صحبت کرده که همه آنها امیدوار به تمدید زمان مذاکرات هستند.

شب گذشته محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با این خبرنگار اظهار داشت، مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی «یک فرصت تاریخی برای همه ماست که به فصلی طولانی پایان دهیم در حالی که قبل از آن تلاش می‌کردیم این مسئله حل نشود».

XS
SM
MD
LG