لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۰۹

لایحه حذف مجازات «اهانت به هویت ترک» در ترکیه


ترکیه وعده داد به زودی لایحه حذف ماده ۳۰۱ قانون کیفری کشور را، که مانعی برای آزادی بیان قلمداد شده است، به پارلمان ارائه خواهد کرد.

ترکیه وعده داد به زودی لایحه حذف ماده ۳۰۱ قانون کیفری کشور را، که مانعی برای آزادی بیان قلمداد شده است، به پارلمان ارائه خواهد کرد.


مهمت علی ساهین، وزیر دادگستری ترکیه، روز یکشنبه به خبرنگاران گفت: «کار (بر روی پیش نویس این لایحه) تمام شده است و گمان می کنم در همین هفته در پارلمان مطرح شود.»


طبق ماده ۳۰۱ قانون کیفری ترکیه، که سال هاست با انتقادهای فراوانی مواجه است، «اهانت به هویت ترک» سه سال زندان در بر دارد.


اتحادیه اروپا نیز به ترکیه هشدار داده بود در صورت اصلاح نشدن اصل ۳۰۱، این کشور حق پیوستن به این اتحادیه را نخواهد داشت.


اولی رون، کمیسر توسعه اتحادیه اروپا، هفته گذشته گفته بود: «پذیرفتنی نیست که نویسندگان، روزنامه نگاران، دانشگاهیان و سایر متفکران فقط به خاطر بیان یک نظر انتقادی، اما کاملا غیر خشونت آمیز، محاکمه شوند. ماده بدنام ۳۰۱ باید هرچه زودتر لغو یا اصلاح شود.»


تاکنون شماری از نویسندگان و روزنامه نگاران ترکیه، از جمله اورهان پاموک، رمان نویس و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۶، با استناد به همین ماده محاکمه شده یا جان خود را از دست داده اند.


همچنین هرانت دینک، نویسنده ارمنی که یک سال پیش به قتل رسید، نیز قبل از مرگ با استناد به همین ماده محاکمه شده بود.


ماده ۳۰۱ تاکنون اغلب در مورد کسانی به کار گرفته شده است که نسبت به روایت حکومتی از کشتار ارامنه انتقاد داشته اند.


تاریخ نگاران معتقدند که کشتار ارامنه در اوایل قرن بیستم و به فرمان امپراتوری عثمانی روی داد. سازمان ملل متحد و برخی از کشورها آن را «نسل کشی» خوانده اند.


بر اساس برخی گزارش ها، تعداد قربانیان این حادثه یک و نیم میلیون نفر بوده اند.


XS
SM
MD
LG