لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۹

نشست سه‌جانبه ترکیه، قطر و سوریه در استانبول درباره پرونده اتمی ایران


احمد داووداغلو، وزیر خارجه ترکیه
رهبران سه کشور ترکیه، قطر و سوریه روز یک‌شنبه گذشته در استانبول ترکیه در مورد برنامه و فعالیت‌های اتمی ایران و تلاش برای یافتن راه حل دیپلماتیک برای این مسئله به رایزنی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این دیدار بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، و شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، از تلاش‌های دولت رجب طیب اردوغان برای حل مناقشه هسته‌ای ایران و میانجی‌گری آنکارا بین تهران و غرب حمایت کردند.

همچنین رهبران این سه کشور درباره مسائل منطقه‌ای و موضوع صلح فلسطینیان و اسرائیل به گفت‌وگو پرداختند.

احمد داوود اغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت که رهبران سوریه و قطر از پیشنهاد آنکارا برای میزبانی گفت‌وگوها بین ایران و جهان غرب و نقش میانجی‌گری ترکیه حمایت کردند.

وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت که رهبران سه کشور اقدامات و سیاست‌های تنش‌زای اخیر را در منطقه محکوم کرده و بر پشتیبانی خود با هدف ایجاد صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه تأکید کردند.

سران سه کشور همچنین در مورد طرح شهرک‌سازی یهودیان اسرائیل در کرانه باختری رود اردن و بیت‌المقدس شرقی با یکدیگر گفت‌وگو کرده و بار دیگر بر توقف کامل این سیاست تأکید کردند.

همچنین، به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدار رهبران این سه کشور همزمان است با سفر سه‌روزه علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، در روز یک‌شنبه به ترکیه.

آقای لاریجانی در این سفر روز یک‌شنبه با رجب طیب اردوغان دیدار کرد که هنوز خبری از جزئیات این دیدار اعلام نشده است.

ترکیه و برزیل دو عضور غیر دائم این دوره شورای امنیت هستند که با دور چهارم تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه برنامه اتمی ایران ابراز مخالفت کرده‌اند.

هفته گذشته وزیر خارجه برزیل نیز در سفری به تهران تأکید کرد که کشورش راه حل دیپلماتیک را مناسب‌ترین راه برای حل مناقشه اتمی ایران می‌داند.

وزیر خارجه ترکیه نیز پیشتر در روز جمعه اعلام کرده بود که دولت ترکیه مایل است میزبانی گفت‌وگوهای تازه بین سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، و کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، را به منظور یافتن راه حلی برای خروج از بن‌بست گفت‌وگوهای اتمی ایران و غرب بر عهده گیرد.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید که ایران از پیشنهاد وزیر خارجه ترکیه استقبال کرده و منتظر واکنش طرف اروپایی است.

همچنین قرار است روز دوشنبه رئیس مجلس ایران در دیداری با رئیس مجلس ترکیه و قانون‌گذاران ۲۸ کشور مسلمان درباره روند شهرک‌سازی یهودیان در بخش بیت‌المقدس شرقی که موجب خشم جهان اسلام است گفت‌وگو کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG