لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۱۲

حراج قطعات جنگنده های اف ۱۴ «ممنوع می شود»


آمریکا، آخرین جنگنده های اف ۱۴ را سال گذشته از رده خارج کرد.

دو سناتور دموکرات و جمهوریخواه آمریکا پیشنهاد کرده اند به لایحه جدید بودجه نظامی این کشور، که اخیراً به امضای جرج بوش رسید، ماده ای اضافه شود که بر اساس آن فروش تجهیزات نظامی حساس مربوط به جنگنده های اف - ۱۴ممنوع شود.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیشنهاد این دو سناتور پس از انتشار گزارش هایی مطرح شد که تایید می کرد کشورهایی مانند جمهوری اسلامی و چین، از طریق شرکت در حراج های وزرات دفاع آمریکا، به تجهیزات حساس نظامی، از جمله قطعات یدکی جنگنده های اف – ۱۴ و قطعات مورد نیاز برای ساخت موشک دست می یابند.


جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که همچنان از این هواپیماهای جنگی، موسوم به «تام کت» استفاده می کند. آمریکا، آخرین جنگنده های اف ۱۴ را سال گذشته از رده خارج کرد.


جنگنده های آمریکایی اف - ۱۴ در دوران محمد رضا شاه پهلوی از سوی دولت وقت آمریکا به ایران فروخته شد.


در حال حاضر ايران بيشترين اسکادران هواپيماهای اف - ۱۴ را در اختيار دارد و برای حفظ اين نوع هواپيماها در ناوگان نظامی خود به شدت به دنبال يافتن قطعات نو برای جايگزينی آن با قطعات فرسوده است.

در حال حاضر ايران بيشترين اسکادران هواپيماهای اف - ۱۴ را در اختيار دارد و برای حفظ اين نوع هواپيماها در ناوگان نظامی خود به شدت به دنبال يافتن قطعات نو برای جايگزينی آن با قطعات فرسوده است.


فروش تصادفی


تابستان گذشته کنگره آمریکا تحقیقاتی را منتشر کرد که نشان می داد پنتاگون علی رغم ممنوعيت فروش تجهيزات هواپيمای اف - ۱۴، صدها قطعه يدکی مورد استفاده در اين نوع هواپيما را «به شکلی تصادفی» فروخته است.


پنتاگون پيش از آن اعلام کرده بود فروش تمامی تجهيزاتی را که می تواند در اين نوع از هوايپماها به کار گرفته شود تا بررسی مسایل امنيتی مربوط به آنها متوقف کرده است.


اما بازرسان اداره حسابرسی دولتی، که بازوی تحقيقاتی کنگره در امور اسلحه محسوب می شود، خبر دادند که یک هزار و چهارصد قطعه یدکی، که می تواند در جنگنده های اف – ۱۴ مورد استفاده قرار گيرد، در ماه فوريه سال ۲۰۰۷ فروخته شده اند.


گزارش تحقیقاتی مذکور به طور مشخص بر روی فروش قطعات هواپيمای اف - ۱۴ متمرکز بود.


گرگ کوتز، مدير گروه تحقيقاتی گزارش مذکور، همان وقت گفته بود: «ايران معروف شده که به دنبال اين قطعات است و اگر تجهيزات مورد نظر به صورت عمومی به فروش برسد، می تواند امنيت ملی (آمریکا) را به خطر بيندازد.»


وی افزوده بود: ايران در گذشته نيز برنامه ريزی کرده بود تا چنين قطعات يدکی را به دست آورد.


XS
SM
MD
LG