لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۰۸

انتخابات مجلس هشتم؛ «غایبان بزرگ»


بر اساس قانون برگزاری انتخابات مجلس استفاده از پوستر توسط نامزدها ممنوع شده است.

در حالی که برخی گروه های سیاسی «نظارت استصوابی» را مانعی بزرگ برای برگزاری انتخابات آزاد می دانند، برخی دیگر از چهره های سیاسی نیز که پیش از این خبر از شرکت در انتخابات داده بودند، برای نامزدی ثبت نام نکرده اند.


مهلت ثبت نام برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی روز جمعه (۲۱ دی) به پایان رسید و به گفته ستاد انتخابات وزارت کشور، بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ نفر برای کسب یکی از ۲۹۰ کرسی نمایندگی ثبت نام کردند.


در این میان، غیبت برخی از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان رهبری و رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در انتخابات مجلس هشتم بیشترین نگاه ها را به خود جلب کرده است.


اعضای شاخص حزب اعتدال و توسعه در آخرين لحظات از حضور در مراکز ثبت نام خودداری کردند و به نوشته روزنامه اعتماد لقب غايبان بزرگ انتخابات مجلس هشتم را به خود اختصاص دادند.


قرار بود از حزب اعتدال و توسعه افرادی همچون حسن روحانی، محمدباقر نوبخت، فاطمه هاشمی، محمود واعظی و حسین محلوجی نامزد انتخابات شوند و در رقابت با دو جریان اصلاح طلب و اصولگرایان، جریان «اعتدال گرایان» را به عنوان ضلع سوم انتخابات راه اندازی کنند.


از حسن روحانی به عنوان سرلیست این جریان، و حتی گزینه این حزب برای ریاست مجلس هشتم، نام برده می شد.


محمدباقر نوبخت، دبیرکل حزب اعتدال و توسعه، روز دوشنبه در کنفرانسی خبری اعلام کرد: «برخی ملاحظات در خصوص عدم حضور برخی افراد وجود دارد که در حال حاضر جای طرح آن نیست.»


گفته می شود اعضای حزب اعتدال و توسعه تا آخرين ساعات روز جمعه نیز قصد داشته اند برای انتخابات مجلس هشتم ثبت نام کنند، اما اعلام شد که اعضای این حزب دسته جمعی تصميم گرفته اند از حضور در انتخابات خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای نوبخت در نشست روز دوشنبه افزود: «اهداف جذاب سند چشم انداز پیگیری نمی شود و از برنامه های توسعه استفاده نمی کنند و چون برخی مدیران تجربیات کافی در سطح مدیریت ملی ندارند، برخی روش های تجربه شده را می آزمایند.»


گفته می شود اعضای حزب اعتدال و توسعه تا آخرين ساعات روز جمعه نیز قصد داشته اند برای انتخابات مجلس هشتم ثبت نام کنند، اما اعلام شد که اعضای این حزب دسته جمعی تصميم گرفته اند از حضور در انتخابات خودداری کنند.


حسن روحانی در ديدار با اعضای حزب اعتدال و توسعه به طور ضمنی «تنگ نظری، فحاشی، تبليغات دروغ، بد زبانی و اتهام زنی عليه رقبا» را از جمله دلايل خود برای نامزد نشدن در انتخابات مجلس هشتم عنوان كرد.


اما محمدباقر نوبخت در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت: «ما در این انتخابات کنار نکشیده ایم و تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد و معتقدیم از طریق حضور در مجلس می توان حقوق مردم را به دست آورد.»


آقای نوبخت ضمن انتقاد از نگاهی که به تحزب در ایران وجود دارد، گفت: «کشور ما نسبت به کشورهایی که سال ها تحزب را تجربه کرده اند متفاوت است. شما می بینید که فردی در رأس دولت قرار گرفته که معتقد است وابستگی حزبی ندارد و همین مسأله باعث شده تا هیچ کس به اقدامات پاسخگو نباشد.»


روزنامه كارگزاران روز دوشنبه در گزارشی با عنوان «انتخابات سه قطبی»، از حضور پرشمار چهره های وابسته به جناح حاکم خبر داد و نوشت: «به نظر می رسد اين تعداد چهره شاخص، و به اصطلاح ژنرال، بيش از نياز يک فهرست انتخاباتی باشد.»


این روزنامه از احتمال دو فهرست انتخاباتی در جناح اصولگرایان خبر داده است: «فهرست رسمی با حضور حاميان دولت و جريان راست سنتی»، و فهرست دوم یا «فهرست سايه با محوريت علی لاريجانی، قاليباف و محسن رضايی.»


طی هفته های اخیر، افراد وابسته به جناح حاکم به زبان و شیوه های گوناگون از خطر بازگشت اصلاح طلبان و تکرار مجلس ششم سخن گفتند.


ازین رو، به نظر می رسد شكست جريان اصولگرایی در انتخابات شوراها در سال گذشته، رهبران اين جناح را ترغیب کرده است تا با اتحادی منسجم تر در انتخابات مجلس هشتم حضور یابند.


اما علی رغم این خواسته جناح حاکم، آنها نیز شاهد شكافی بزرگ در جناح خود هستند. محمدباقر قاليباف و جريان همسو با او (محسن رضايی و احمد توكلی) جریانی مستقل از حاميان دولت پدید آورده اند.


روزنامه كارگزاران روز دوشنبه در گزارشی با عنوان «انتخابات سه قطبی»، از حضور پرشمار چهره های وابسته به جناح حاکم خبر داد و نوشت: «به نظر می رسد اين تعداد چهره شاخص، و به اصطلاح ژنرال، بيش از نياز يک فهرست انتخاباتی باشد.»

انتخابات آزاد و تردیدها


آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، هفته گذشته از درخواست برای حضور ناظران بين المللی در انتخابات مجلس شديدا انتقاد کرده و آن را «بی شرمی» خوانده بود.


رهبر جمهوری اسلامی، که در جمع تعدادی از مردم و روحانيون قم سخن می گفت، هرگونه تقلب در انتخابات را رد کرد و گفت: «در ۲۸ سال گذشته همواره انتخابات در اين کشور در سلامت کامل برگزار شده است، چرا برخی افراد با اين سخنان به حيثيت انتخابات خدشه وارد می کنند.»


پیش از آن، نهضت آزادی ايران در بيانيه ای با عنوان «ضرورت نظارت بين‌المللی برای تضمين آزادی و سلامت انتخابات» در دهم دی ماه سال جاری با انتقاد از نقش شورای نگبهان خواستار لغو نظارت استصوابی شده بود.


نهضت آزادی همچنين «به منظور برون رفت از بن‌بست کنونی و رفع يا کاهش بحران های عظيم داخلی و بين‌المللی در زمينه‌های اقتصادی، سياسی و امنيتی، که ملت و نظام ايران با آنها روبه روست»، خواستار نظارت بين المللی بر تضمين انتخابات مجلس هشتم شده بود.


انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی روز ۲۴ اسفند سال جاری برای برگزیدن ۲۹۰ نماینده در ایران برگزار خواهد شد.


XS
SM
MD
LG