لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۲۸

احتمال موافقت اپک با افزایش تولید نفت


رييس اپک می گويدافزایش تولید به وضع اقتصادی دنيا کمکی نخواهد کرد

یک روز پیش از آغاز نشست وزیران نفت اوپک، رییس این سازمان گفته است حتی با وجود تمایل برخی اعضا، این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت که آیا تولید نفت بیشتر می تواند به احیای اقتصاد جهان کمک کند یا خیر.


وزیران نفت سیزده کشور عضو اوپک در نشست خود، در روز جمعه، در باره سطح تولید نفت این سازمان تصمیم خواهند گرفت.


در آستانه برگزاری این نشست، شکیب خلیل، رییس اوپک، به خبرنگاران گفت که افزایش تولید در نشست روز جمعه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


پیش از این، وزیران نفت کشورهای عربستان سعودی، ایران، لیبی، الجزایر و عراق در گفت و گوهایی جداگانه اعلام کرده بودند که به باور آنها سطح کنونی تولید نفت خام رضایتبخش است و به نظر نمی رسد نیازی به افزایش آن باشد.


شکیب خلیل گفت در عین حال شخصا باور دارد که «افزایش تولید به وضع اقتصادی دنيا کمکی نخواهد کرد.»


جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا، به تازگی از سازمان کشورهای صادرکننده نفت خواسته بود تا در نشست خود در وین، با افزایش تولید نفت موافقت کنند و برای پایین آوردن بهای نفت مساعدت کنند.


به گفته آقای بوش، بهای کنونی نفت بر اقتصاد فعلا ضعیف دنیا سنگینی می کند.


رییس اوپک روز پنج شنبه همچنین گفت که برخی اعضای این سازمان«نسبت به فشارهای سیاسی حساس ترند.»


کمتر از یک ماه پیش بهای نفت خام در بازار بورس نیویورک رکوردی جدید بر جای گذاشت و به هر بشکه ۱۰۰ دلار و نه سنت رسید.


اما در حال حاضر، بهای نفت اندکی کاهش یافته و روز پنج شنبه هر بشکه نفت خام در نیویورک به مبلغ ۹۱ دلار و ۲۱ سنت معامله شد. اما با این حال، همین بها نیز نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.


شکیب خلیل، وزیر انرژی الجزایر که کشورش ریاست اوپک را برعهده دارد، در گفت و گو با خبرنگاران در وین همچنین اشاره کرد که: اوپک «آنچه از عهده اش بر می آمده انجام داده و در ماه سپتامبر با افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز موافقت کرده است.»


سیزده کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، اندونزی، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند و نزدیک به چهل درصد نفت خام جهان را تولید می کنند.


XS
SM
MD
LG