لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۰۶

انتقاد شدید رفسنجانی از سیاست های اقتصادی احمدی نژاد


آقای رفسنجانی در سخنان روز پنج شنبه خود گفت: «مسایل اقتصادی و تورم بالا، مسایلی هستند که باید بسیار جدی گرفته شوند».
آقای رفسنجانی در سخنان روز پنج شنبه خود گفت: «مسایل اقتصادی و تورم بالا، مسایلی هستند که باید بسیار جدی گرفته شوند».

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس تشخیص مصلحت نظام روز جمعه در مراسم نماز عید قربان ضمن انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد، گفت که ممکن است این سیاست ها «نظام جمهوری اسلامی را به خطر بیندازند.»


آقای رفسنجانی در سخنان روز پنج شنبه خود گفت: «مسایل اقتصادی و تورم بالا، مسایلی هستند که باید بسیار جدی گرفته شوند».


«بهبود شرایط اقتصادی مردم» از شعارهای محوری در تبلیغات انتخاباتی سال ۱۳۸۴ بود، اما در ماههای اخیر، برخی از منتقدین می گویند که نه تنها این شرایط بهبود نیافته، بلکه روز به روز دشواری های بیشتری به آن افزوده شده است.


منتقدین به آقای احمدی نژاد خرده می گیرند که نتوانسته است در مهار تورم فزاینده هیچ موفقیتی کسب کند.


در تازه ترین آماری که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده، نرخ تورم کالاهای مصرفی ۱۹ و یک دهم درصد ذکر شده است. اما برخی شهروندان اعتراض دارند که بین آمارهای دولتی و افزایش قیمت ها که در زندگی روزمره شان می بینند چندان تناسبی نیست.


آقای رفسنجانی در سخنان روز جمعه، در انتقاد از «واردات بی رویه» به هنگام بالا بودن نرخ تورم، گفت: «این یکی از اشتباهات شاه بود. با اين كار توليد كشور خوابيد و كشور به صنايع مونتاژ روی آورد كه آن توليد نبود، بلكه باعث شد بازار ما از واردات رنگارنگ پر شود».

روز یکشنبه محمود احمدی نژاد در برنامه ای تلویزیونی اعلام کرد گرانی ها «عواملی متعدد» دارند. وی از جمله این عوامل را رقم بالای کمک های تأمین اجتماعی، افزایش سریع نقدینگی و همچنین وابستگی کشور به واردات و کاهش بهای دلار برشمرده بود.


اما آقای رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان در سخنرانی روز جمعه خود گفت که مشکلات اقتصادی «برای همه مردم ملموس است و نمی توان آن را با ارائه آمارهای غلط به مردم نادیده گرفت».آقای رفسنجانی در سخنان روز جمعه، در انتقاد از «واردات بی رویه» به هنگام بالا بودن نرخ تورم، گفت: «این یکی از اشتباهات شاه بود. با اين كار توليد كشور خوابيد و كشور به صنايع مونتاژ روی آورد كه آن توليد نبود، بلكه باعث شد بازار ما از واردات رنگارنگ پر شود».


به گفته هاشمی رفسنجانی، واردات در چنین شرایطی «چاره ای موقتی» است که شاید فقط یک سال دوام بیاورد؛ «اما به تولید آسیب می زند و حتی اقتصاد را ضعیف تر می کند».


طی روزهای گذشته شخصیت های مختلفی، از جمله محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین، علی لاریجانی، مذاکره کننده پیشین هسته ای، و بسیاری از اصلاح طلبان، علیه محمود احمدی نژاد انتقادهایی گسترده مطرح کرده اند و او را به «سوء مدیریت» در زمینه پرونده هسته ای و همچنین در سیاست های اقتصادی متهم کرده اند.


تخلف روسها


در سخنرانی روز جمعه، آقای رفسنجانی همچنین از تصمیم جدید روسیه ابراز نارضایتی کرد.


مسئولان شرکت روسی اتم اکستروی اکسپورت روز پنجشنبه اعلام کردند که نیروگاه اتمی بوشهر تا قبل از پایان سال آینده میلادی به مرحله تولید نخواهد رسید.


هاشمی رفسنجانی این تصمیم را «حرف جدید» خواند و گفت: «اين مسأله بايد پيگيری شود». وی همچنین تأخیر در تحویل سوخت هسته ای را نیز «تخلف» شرکت روسی خواند و گفت: «از سال های گذشته بايد اين كار را انجام می داده ولی تخلف كرده است».


رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی در باره پرونده هسته ای ایران با بيان اين‌كه «گام های مثبتی» در این پرونده به چشم می ‌خورد، اظهار كرد: «حل شدن چند سوال اساسی و گزارش شورای اطلاعاتی آمريكا كه تا حدودی به نفع ما بود»، از جمله این گام هاست.


XS
SM
MD
LG