لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۲۷

تردید جمهوریخواهان و بازنگری گزارش ها درباره ایران


برخی از نمایندگان جمهوری خواه کنگره می گویند باید گزارش اخیر سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی را، که هفته پیش منتشر شد، دوباره ارزیابی کرد.

تعدادی از نمایندگان جمهوری خواه در کنگره آمریکا نسبت به درستی گزارش اخیر سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی آمریکا ابراز تردید می کنند و خواستار ارزیابی مجدد این گزارش هستند.


برخی از نمایندگان جمهوری خواه کنگره می گویند باید گزارش اخیر سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی را، که هفته پیش منتشر شد، دوباره ارزیابی کرد.


گزارش اخیر سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی نتیجه گرفته بود که ایران برنامه تولید سلاح هسته ای خود را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده است.


اکنون نمایندگان جمهوری خواه کنگره می گویند این گزارش یافته های گزارش مهم اطلاعاتی سال ۲۰۰۵ را وارونه می کند. در گزارش سال ۲۰۰۵ گفته شده بود که ایران همچنان در حال گسترش برنامه تولید سلاح های اتمی است.


به اعتقاد برخی از نمایندگان جمهوری خواه، گزارش سال ۲۰۰۵ به واقعیت نزدیک تر است و برنامه اتمی ایران همچنان تهدیدی جدی به شمار می رود.

به اعتقاد برخی از نمایندگان جمهوری خواه، گزارش سال ۲۰۰۵ به واقعیت نزدیک تر است و برنامه اتمی ایران همچنان تهدیدی جدی به شمار می رود.


به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، سناتور جمهوری خواه، جان انساین، قصد دارد به کنگره پشنهاد کند کمیسیونی با حضور اعضای هر دو حزب تشکیل شود تا گزارش جدیدی در این موضوع تهیه شود.


سخنگوی سناتور انساین می گوید: «ما این گزارش را آمیخته به مسایل سیاسی می دانیم. هنگامی که این گزارش به (شورای) امنیت ملی برسد، نیازی جدی داریم تا سیاست را از آن بزداییم. حرف ما این است: بگذارید نگاهی دیگر به این گزارش بیندازیم».


این کمیسیون پیشنهادی، در اصل، به یک هیئت بازنگری شباهت دارد که در اواسط دهه ۱۹۷۰ در کنگره تشکیل شد تا تحلیل های سازمان های اطلاعاتی را در باره اتحاد جماهیر شوروی بازنگری کند.


در اواسط دهه ۱۹۹۰ نیز تلاش مشابهی برای ارزیابی تهدید موشک های بالستیک شکل گرفت.


هفته گذشته تاد تیارت، نماینده جمهوری خواه، گفت که به گزارش جدید اعتماد ندارد. تاد تیارت گفته بود: «مطمئن نیستم نشانه های خوب و روشنی داشته باشیم که نشان دهد واقعا در داخل ایران چه می گذرد. فقط مقدار زیادی از نشانه های درهم برهم به ما رسیده است».


پاسخ به تردیدها


هفته گذشته مقام های بلندپایه اطلاعاتی آمریکا دو بار مجبور شدند از گزارش اخیر خود دفاع کنند و آن را «سخت ترین برآورد تهیه شده در سازمان ملی ارزیابی اطلاعاتی» بخوانند.


دونالد کر، قائم مقام سازمان ملی برآوردهای اطلاعاتی، با صدور بیانیه ای، به «کسانی که این تحلیل ها و بی نقصی آن را مورد پرسش قرار می دهند» پاسخ گفت.


دونالد کر گفت: «ما نسبت به تحلیل های ارایه شده و نتایج مندرج در این برآورد احساس اطمینان می کنیم».روز چهارشنبه نیز یک مقام بلندپایه اطلاعاتی که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفت تحلیل گران اطلاعاتی از مسایل سیاسی که می تواند بر روی قضاوت آنها تأثیر بگذارد به دورند.

روز چهارشنبه نیز یک مقام بلندپایه اطلاعاتی که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفت تحلیل گران اطلاعاتی از مسایل سیاسی که می تواند بر روی قضاوت آنها تأثیر بگذارد به دورند.


این مقام اطلاعتی افزود که تلاش تحلیل گران برای اطمینان از صحت گزارش هایشان «استوار، منطقی و بر پایه اطلاعات معتبر» است.


او همچنین برآورد اخیر را با گزارش انتقادآمیز سال ۲۰۰۲ در باره وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق مقایسه کرد. به گفته او، آن گزارش به درخواست کمیته اطلاعاتی سنا طی فقط یک ماه تدوین شده بود.


به گفته این مقام بلندپایه، سازمان های اطلاعاتی آمریکا انتشار گزارش اخیر در باره ایران را یک سال و نیم به تعویق انداختند تا گزارش های تازه تر را بررسی کنند و دقت مضاعفی برای تایید منابع اطلاعاتی به کار بندند.


گزارش اخیر سازمان برآوردهای اطلاعاتی آمریکا نتیجه یافته های شانزده سازمان اطلاعاتی است که در باره این موضوع حیاتی تحقیق کرده اند.


به گفته این مقام اطلاعاتی، سالانه بین پانزده تا بیست برآورد اطلاعاتی تدوین می شوند؛ اما برای تحقیق در باره اصالت و اعتبار اطلاعات و تحلیل ها، این برآوردها باید از چندین مرحله بگذرند.


در اواخر سال ۲۰۰۲، جرج تنت، رییس سازمان مرکزی اطلاعات (سیا)، پس از آشکار شدن نقص هایی در گزارش عراق، برای تایید اصالت برآوردها مرحله دیگری را به مراحل قبلی اضافه کرد.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG