لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۰۹

تیموشنکو نخست وزیر جدید اوکراین شد


پارلمان اوکراین، با ۴۵۰ کرسی، روز سه شنبه با ۲۲۶ رأی موافق خانم تیموشنکو را به نخست وزیری برگزید

پارلمان اوکراین روز سه شنبه یولیا تیموشنکو، یکی از رهبران انقلاب نارنجی، را با اکثریتی شکننده به نخست وزیری برگزید و یک گام به غرب نزدیک تر شد.


پارلمان اوکراین، با ۴۵۰ کرسی، روز سه شنبه با ۲۲۶ رأی موافق خانم تیموشنکو را به نخست وزیری برگزید.


پس از انتخابات سال گذشته، ائتلاف نمایندگان هوادار خانم تیموشنکو، که طرفدار غرب است، با حزب رییس جمهور ویکتور یوشچنکو اکثریت را در پارلمان اوکراین در دست گرفتند. البته تنش میان این دو رهبر همچنان ادامه داشته است.


روز سه شنبه پیش از آغاز رأی گیری در پارلمان، یولیا تیموشنکو در سخنانی ابراز امیدواری کرد ائتلاف بتواند از منافع ملی دفاع کند و ابزارهای اصلاحات را فراهم آورد.


به گزارش آسوشیتدپرس، خانم تیموشنکو خطاب به نمایندگان پارلمان گفت: «شما در عرصه سیاست وطن پرستانی واقعی دارید که این پرچم را بالا خواهند برد و هرگز از دست نخواهند گذاشت».


یولیا تیموشنکو همچنین رأی گیری امروز را «لحظه حقیقت برای ائتلاف دموکراتیک» خواند.


با این همه، میزان آرا نشان از آن دارد که ائتلاف یوشچنکو ـ تیموشنکو دشواری هایی پیش رو دارد.


یکی از احزاب اپوزیسیون که جایگاهی مستحکم برای به چالش کشیدن طرح های ائتلاف اصلاحات غربی دارد حزب نخست وزیر سابق اوکراین، ویکتور یانوکویچ، است که از سیاست های روسیه حمایت می کند.


از سوی دیگر، ايالات متحده اعلام كرد آماده است با هر دولت جديدى كه در اوكراين بر سر كار می آيد همکاری کند.


تام كيسى، سخنگوى وزارت خارجه آمريكا، روز سه شنبه پیش از مشخص شدن نتیجه انتخابات، گفت: «واشنگتن اميدوار است نتيجه انتخابات به دولتى بينجامد كه بتواند در تحقق يافتن خواسته هاى مردم اوكراين گام هاى مؤثرى بردارد».


XS
SM
MD
LG