لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۵۸

تظاهرات شهروندان افغانستان مقابل کنسولگری ایران در هرات


کنسولگری ایران در هرات در چند روز گذشته دو بار شاهد اعتراض شهروندان افغانستان بوده است
به گزارش رسانه‌های افغان، جمعی از شهروندان این کشور در اعتراض به آن‌ چه اعدام بستگان‌شان در ایران خوانده‌اند، روز پنج‌شنبه، ۲۹ فروردین، مقابل کنسولگری ایران در شهر هرات دست به تظاهرات زدند.

معترضان اجساد ۹ تن از بستگان خود را به همراه داشته‌اند، که گفته می‌شود سال گذشته، وقتی در جست‌وجوی کار به ایران رفته بودند، کشته شدند و «نظامیان ایران نیز عامل آن بوده‌اند».

رادیو آزادی، رادیو بخش افغانستان اروپای آزاد، نوشته است که مسئولان ایرانی پیش از این کشته شدن این افراد در داخل ایران را تکذیب کرده بودند، اما به تازگی اجساد آنان را تحویل حکومت افغانستان داده‌اند.

این رسانه به نقل از احمد ضیا سیامک هروی، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان، نوشت که حکومت ایران در ابتدا حاضر نبود این اجساد را که پیش از این در داخل ایران دفن شده بود تحویل دهد، اما در نهایت با فشارهای دولت افغانستان حاضر به انجام این کار شد.

گزارش رسانه‌های دیگر حکایت از آن دارد که تعداد اجسادی که ایران در روزهای اخیر به افغانستان تحویل داده، ۱۳ تن بوده است و این کار در دو مرحله انجام گرفته است.

همچنین برخی از رسانه‌ها تردیدهایی را درباره انگیزه سفر این ۱۳ شهروند افغانستان به ایران به‌ وجود آورده‌اند و آنها را به «قاچاق مواد مخدر» متهم کرده‌اند، اما جمعیت معترضی که روز پنج‌شنبه مقابل کنسولگری ایران در هرات تجمع کرده بودند، با رد این اتهام می‌گفتند که بستگان آنها تنها برای پیدا کردن کار راهی ایران شده بودند و هیچ سلاحی نیز به همراه نداشتند.

این دومین بار در چند روز اخیر محسوب می‌شود که کنسولگری ایران در هرات شاهد اعتراض شهروندان افغانستان بوده است.

در روز یک‌شنبه، ۱۹ فروردین، نیز که هنوز اجساد این ۱۳ شهروند افغانستان به خانواده‌های آنان تحویل داده نشده بود، جمعی از اهالی هرات در برابر کنسولگری ایران دست به تظاهرات زدند.

گفته می‌شود در این اعتراضات شعارهایی علیه رهبران حکومت ایران داده شده است.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG