لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۱۱

سنای آمریکا بودجه نظامی سال ۲۰۰۸ را تصویب کرد


نمایندگان سنا، با ۷۰ رای موافق در برابر ۲۵ رای مخالف بودجه نظامی آمریکا را تصویب کردند.

سنای آمریکا روز سه شنبه لایحه ۵۵۵ میلیارد دلاری بودجه سال ۲۰۰۸ ایالات متحده را تصویب کرد که مبلغ ۷۰ میلیارد دلار از این بودجه برای مصارف جنگی در عراق و افغانستان در نظر گرفته شده است.


نمایندگان سنا، با ۷۰ رای موافق در برابر ۲۵ رای مخالف، مجموع بودجه ۵۵۵ میلیارد دلاری آمریکا را برای سال ۲۰۰۸، بدون پیش شرط تعیین جدول زمانی برای خروج نیروها از عراق، به تصویب رساندند.


تصویب کامل لایحه بودجه بدون پیش شرط تعیین جدول زمانی برای خروج نیروها از عراق، در مجلسی که اکثریت آن در اختیار دمکرات هاست، یک پیروزی برای جرج بوش محسوب می شود.

یک روز پیش از آن، مجلس نمایندگان این لایحه را تصویب کرده بود. اما مجلس سنا در روز سه شنبه، علاوه بر بودجه کلی، مبلغ ۳۱ میلیارد دلار نیز به فعالیت های نظامی آمریکا در افغانستان اختصاص داد.


تصویب کامل لایحه بودجه بدون پیش شرط تعیین جدول زمانی برای خروج نیروها از عراق، در مجلسی که اکثریت آن در اختیار دمکرات هاست، یک پیروزی برای جرج بوش محسوب می شود.


این لایحه قرار است روز چهارشنبه مجددا به مجلس نمایندگان بازگردد تا نمایندگان قسمتی را که سناتورها به لایحه افزوده است، تصویب کنند. در صورت تصویب نهایی این لایحه، مصوبه به کاخ سفید ارسال خواهد شد تا جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا آن را امضاء کند.


دمکرات ها، که در انتخابات نوامبر سال ۲۰۰۶ حایز اکثریت در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا شدند، از تداوم جنگ در عراق به شدت ناراضی ابراز نارضایتی کرده اند اما تلاش آنها برای تعیین جدول زمانی خروج نیروهای نظامی از عراق موفقیت آمیز نبوده است.


ارتش آمریکا در عراق از آغاز حمله به این کشور در ماه مارس سال ۲۰۰۳ تاکنون چهار هزار کشته داده است.


استنی حایر، رهبر اکثریت دمکرات مجلس سنا، در گفت و گو با شبکه سی.ان.ان گفت: مجلس سنا ۳۱ میلیارد دلار را برای مصارف جنگی در افغانستان اختصاص داد زیرا این کشور «جایی است که ما می توانیم با تروریسم مقابله کنیم و طالبان را در آنجا شکست دهیم.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG