لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۰۳

هشدار «دوستان سوریه» به ایران و حزب‌الله لبنان


گفته می‌شود نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان در نبرد شهر قصیر حضور دارند
گروه «دوستان سوریه» روز پنج‌شنبه، دوم خرداد، با هشدار به جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان از آنها خواست که نیروهای نظامی خود را از سرزمین سوریه خارج کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه‌‌‌ای که گروه دوستان سوریه در اجلاس امان، پایتخت اردن، صادر کرد، حضور نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه به عنوان تهدیدی برای ثبات منطقه توصیف شده است.

این بیانیه می‌گوید که «نیروهای حزب‌الله، ایران و دیگر متحدان خارجی حکومت اسد باید بلافاصله از سرزمین سوریه خارج شوند».

در روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی بر حضور نیروهای نظامی ایران و حزب‌الله لبنان در نبرد شهر قصیر منتشر شده است، شهری که از سال گذشته پایگاه شورشیان سوریه بوده و اکنون ارتش برای بازپس‌گیری آن تلاش می‌کند.

این گزارش‌ها حکایت از کشته شدن ده‌ها نفر از نیروهای حزب‌الله لبنان در این نبرد دارد، با این حال یک دیپلمات ارشد آمریکا که به همراه جان کری، وزیر خارجه این کشور، به عمان سفر کرده، گفته است که نمی‌تواند با قطعیت بگوید نیروهای ایرانی هم به‌ طور مستقیم درگیر جنگ هستند یا نقش دیگری این میان ایفا می‌کنند.

اما گروه دوستان سوریه در بیانیه خود به‌ طور کلی نسبت به رشد افراط‌گرایی میان دو طرف درگیر در جنگ هشدار داده است.

این بیانیه می‌گوید که وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه دوستان سوریه نگرانی شدیدی نسبت به وقوع و رشد افراط‌گرایی در طرف‌های درگیر جنگ و نیز تقویت عناصر تروریستی دارد.

به تازگی ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی مانند یوتیوب منتشر شده است که نشان می‌دهد یکی از شبه‌نظامیان مخالف حکومت سوریه قلب سرباز مرده‌ای را از سینه او خارج کرده و به دندان می‌کشد.

این ویدیو موجی از واکنش‌های منفی جامعه جهانی را در پی داشت و به دغدغه‌ها در رابطه با افراط‌گرایی و جنایات جنگی در سوریه دامن زد. اکنون نیز این دغدغه در بیانیه گروه دوستان سوریه بازتاب یافته است.

در این بیانیه همچنین بر «حمایت بیشتر» از اپوزیسیون سوریه تاکید شده و آمده است که «همه اقدامات لازم در این‌ باره باید انجام شود».

در نشست اخیر گروه دوستان سوریه وزرای امور خارجه ۱۱ کشور غربی و عربی و نیز ترکیه حضور داشتند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG