لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۷

وزیر ارشاد: هنرمندان منتقد نظام اجازه کنسرت ندارند


محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز دوشنبه، ۲۶ فروردین، اعلام کرد که هنرمندان موسیقی منتقد حکومت جمهوری اسلامی اجازه برگزاری کنسرت در داخل کشور را نخواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای حسینی که در نشستی خبری حضور یافته بود، در پاسخ به سوالی درباره عدم اجرای عمومی برخی از هنرمندان موسیقی ایران در طول چهار سال گذشته اظهار داشت: «برخی از افراد در برهه خاصی از زمان در خارج از کشور، جمهوری اسلامی را مورد نقد قرار دادند. بنابراین واضح است که صدور مجوز برای چهره‌هایی از این دست امکان ندارد.»

گرچه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به هیچ نام خاصی اشاره نکرده است، می‌توان از محمدرضا شجریان به عنوان یکی از سرشناس‌ترین هنرمندان موسیقی سنتی ایران نام برد که در چهار سال اخیر انتقادهای بسیاری را متوجه دولت و حکومت ایران ساخته است، هنرمندی که در ایران زندگی می‌کند، اما مدت‌هاست امکان برگزاری کنسرت در داخل کشور را نداشته است.

آقای شجریان پاییز سال ۱۳۹۰ در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی یورونیوز درباره عدم برگزاری کنسرت در ایران با اشاره به رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران و اعتراضات سیاسی گفته بود که «دولتی‌ها» از کنسرت‌های او «خشنود نیستند... و می‌ترسند در فضای کنسرت کسی حرفی بزند».

اکنون نیز محمد حسینی نقد مواضع حکومت ایران را دلیلی برای عدم اعطای مجوز کنسرت به هنرمندان موسیقی برمی‌شمارد، اگرچه تاکید می‌کند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی «شرایط انسدادی برای هنرمندان ایجاد نکرده است».

آقای حسینی همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری خردادماه ۱۳۹۲ و احتمال حمایت برخی از هنرمندان از نامزدها به روال دوره‌های قبل گفت که آنها دارای چنین حقی هستند، اما نباید اجازه دهند که مورد «بهره‌برداری سیاسی» قرار بگیرند.

به گفته او، برخی هنرمندان در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مورد «بهره‌برداری سیاسی» قرار گرفته‌اند که این مسئله «موجب زیر سوال رفتن شان هنرمند» شد و حال هنرمندان باید دقت کنند که شان آنها حفظ شود.

در جریان انتخابات سال ۱۳۸۸ بسیاری از هنرمندان از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای اصلاح‌طلبان، حمایت کردند و در جریان اعتراضات پس از انتخابات نیز به حمایت‌های خود از این چهره‌ها ادامه دادند.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG