لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۳۹

سفیر ایران امضای قرارداد تسلیحاتی با عراق را تکذیب کرد


حسن دانایی‌فر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گزارش‎های اخیر درباره امضای قراردادهای تسلیحاتی میان تهران و بغداد را که به معنای نقض تحریم‌های بین‌المللی خواهد بود، تکذیب کرد.

خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه، ششم اسفند، به نقل از حسن دانایی‌فر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، نوشت که اساسا هیچ قراردادی برای فروش اسلحه به عراق، میان دو کشور منعقد نشده است.

آقای دانایی‌فر اما در عین حال تاکید کرده است که اگر عراق نیاز نظامی داشته باشد و تقاضای اسلحه بکند، ایران چنین درخواستی را بر اساس توان خود بررسی خواهد کرد.

واکنش این دیپلمات ایرانی متوجه گزارش خبرگزاری رویترز در روز دوشنبه، پنجم اسفند، است که بیان می‌کند به اسنادی مبنی بر توافق‌ ایران برای فروش اسلحه و تجهیزات نظامی به عراق دست یافته است.

بر اساس این گزارش، ایران و عراق اواخر ماه نوامبر هشت قرارداد به امضا رسانده‌اند که ارزش آنها در مجموع ۱۹۵ میلیون دلار است و بر پایه آن اسلحه سبک و سنگین، مهمات تانک، توپ و خمپاره‌انداز و دوربین‌های دید در شب و تجهیزات نظامی دیگری در اختیار بغداد گذاشته خواهد شد.

این قراردادها ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است که سال ۱۳۸۶ در رابطه با مناقشه هسته‌ای ایران صادر شد و محدودیت‌های شدیدی را درباره تجارت اسلحه با تهران اعمال می‌کند.

گزارش رویترز واکنش آمریکا را نیز به دنبال داشته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت: «ما قطعا این گزارش‌ها را دیده‌ایم. اگر درست باشد، به‌طور نگران‌کننده خواهد بود.»

به گفته این مقام آمریکایی، «هر گونه انتقال اسلحه از ایران به کشوری ثالث نقض فاحش تحریم سازمان ملل متحد است».

خانم ساکی تاکید کرده است که آمریکا خواهان توضیح دولت عراق در این باره است و به مقامات عراقی یادآوری می‌کند که قوانین بین‌المللی چه محدودیت‌هایی را در رابطه با تجارت اسلحه با ایران به وجود آورده است.

گزارش‌ روز دوشنبه خبرگزاری رویترز حاکی است که دولت عراق پیش‌تر از آمریکا خواسته بود که برای مقابله با تروریسم و گروه القاعده، کمک‌های تسلیحاتی در اختیار آن بگذارد، موضوعی که جن ساکی نیز آن را تایید می‌کند.

به گفته خانم ساکی، ایالات متحده بیش از ۱۵ میلیارد دلار تجهیزات نظامی و خدمات در اختیار نیروهای مسلح و امنیتی عراق گذاشته است.

او در نهایت تاکید کرده است که واشینگتن خود را متعهد به حمایت از بغداد در جنگ با تروریسم می‌داند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG