لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۵۱

آمریکا: ظریف در مونیخ هیچ اختیاری برای مذاکره درباره سوریه نداشت


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با جان کری، همتای آمریکایی خود گفت‌وگو کرد
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با جان کری، همتای آمریکایی خود گفت‌وگو کرد
مقامات ایالات متحده می‌گویند که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در دیدار با جان کری، همتای آمریکایی خود، در مونیخ، آلمان، گفته است که «هیچ اختیاری» برای بحث و مذاکره درباره سوریه ندارد.

خبرگزاری فرانسه سخنان جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، را در روز سه‌شنبه، ۱۵ بهمن، منتشر کرده است که جزئیاتی از دیدار اخیر وزرای خارجه دو کشور ایالات متحده و ایران در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ را ارائه می‌دهد.

خانم ساکی اظهار داشت که آقای کری در این دیدار «نگرانی‌های خود و ایالات متحده را درباره سرعت تسلیم سلاح شیمیایی سوریه، موقعیت انسانی در این کشور و لزوم حرکت به سمت تشکیل دولت انتقالی» بیان کرده است.

وی سپس گفت که اما آقای ظریف «روشن ساخته است که اختیاری برای بحث یا مذاکره درباره سوریه را ندارد و از این رو محور این دیدار گفت‌وگوهای هسته‌ای بود».

مناقشه هسته‌ای ایران و تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران باعث شده است که در ماه‌های اخیر وزرای خارجه ایران و ایالات متحده تماس‌های متعددی با یکدیگر داشته باشند که در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه است.

این گفت‌وگوها تاکنون به توافق‌نامه هسته‌ای ژنو منجر شده است که برای شش ماه ایران را متعهد به محدودسازی فعالیت هسته‌ای خود در قبال لغو بخشی از تحریم‌ها می‌کند.

دور بعدی مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵، متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان نیز روز ۲۹ بهمن در وین برگزار می‌شود که هدف از آن رسیدن به توافق نهایی بر سر برنامه اتمی تهران است.

اما در این میان اختلافات شدید تهران و واشینگتن بر سر جنگ داخلی سوریه همچنان باقی‌ است، جنگی که در سه سال گذشته بیش از ۱۳۶ هزار کشته بر جای گذاشته است.

ایران متحد اصلی حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، است، در حالی که آمریکا از مخالفان آقای اسد حمایت می‌کند و خواهان برکناری اوست.

مذاکرات ایران، سوریه و سوئیس برای کمک‌رسانی به سوریه‌ای‌ها

در همین حال مقامات ایران، سوریه و سوئیس روز سه‌شنبه، ۱۵ بهمن، مذاکراتی را در تهران با یکدیگر داشتند که هدف از آن بهبود شرایط کمک‌رسانی به قربانیان جنگ داخلی سوریه بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مانوئل بسلر، نماینده سوئیس، می‌نویسد که در این نشست درباره چگونگی برقراری شرایط مناسب برای اقدامات بشردوستانه بحث شد.

آقای بسلر در این نشست با حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران، و همتای سوریه‌ای او، حسام‌الدین علا، دیدار داشته است.

به گفته این مقام سوئیسی، ۱۱ میلیون نفر از اهالی سوریه وابسته به کمک‌های بشردوستانه هستند و در نشست با مقامات ایران و سوریه نیز درباره تضمین دسترسی به مناطق جنگی سوریه، اعطای ویزا به افرادی که کمک‌رسانی‌ها را انجام می‌دهند، شمار سازمان‌های غیردولتی که اجازه کار در سوریه را دارند، و راه‌های کمک‌رسانی به نیازمندان بحث شده است.

از سال گذشته تاکنون این سومین بار است که مقامات سه کشور ایران، سوئیس و سوریه در این باره با یکدیگر مذاکره می‌کنند.

مذاکرات بعدی آنها نیز در ماه آینده میلادی (مارس) خواهد بود، اما تاریخ دقیق و مکان آن هنوز تعیین نشده است.
XS
SM
MD
LG