لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۵۷

بانک مرکزی ایران: نرخ تورم در اسفند تا ۳۴.۷ درصد کاهش یافت


آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حاکی است که نرخ تورم در اسفند ۱۳۹۲ به ۳۴.۷ رسیده که نسبت به ماه گذشته آن دو درصد کاهش نشان می‌دهد.

این آمار روز سه‌شنبه، ۱۹ فروردین در خبرگزاری مهر بازتاب یافته است و بیان می‌کند که نرخ تورم در روزهای پایانی پارسال در مقایسه با فصول تابستان و پاییز ۱۳۹۲ با شتاب کمتری رشد کرده است، چنان که در مهر ماه این آمار به ۴۰.۴ درصد رسید و در سه ماه تابستان نیز بین ۳۷.۵ تا ۴۰.۱ درصد بوده است.

تنها ماه‌هایی که در سال گذشته نرخ تورم بیشتر از اسفند ماه بوده، ماه‌های فروردین و اردیبهشت است که این آمار به ترتیب ۳۲.۳ و ۳۴ درصد بوده است.

با این حال آمار بانک مرکزی در مقایسه با گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم اسفند ماه را بیشتر نشان می‌دهد.

پیش از این مرکز آمار ایران اعلام کرده بود که نرخ تورم در اسفند گذشته ۳۲.۱ درصد بوده که این آمار ۲.۶ درصد کمتر از نرخی است که بانک مرکزی ارائه کرده است.

اما نرخ تورم نقطه به نقطه در گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار ایران تقریبا یکی است چنان که در اولی ۱۹.۷ درصد عنوان شده است و دومی، ۱۹.۶.

ایران در سال ۲۰۱۳ یکی از بالاترین نرخ‌های تورم در جهان را داشته است که این امر مصادف شد با ماه‌های آغازین شکل‌گیری دولت حسن روحانی و فعالیت آن.

آقای روحانی به ‌تازگی وعده داده است که روند کنونی کاهش تورم همچنان ادامه داشته باشد و تا پایان سال ۱۳۹۳ به ۲۵ درصد برسد.

آماری که حسن روحانی به تازگی از نرخ تورم در اسفند ماه ۱۳۹۲ ارائه داده به گزارش مرکز آمار ایران بیشتر نزدیک است تا گزارش بانک مرکزی و آن را ۳۲ درصد اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG