لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۱۵

بازداشت یک فرد متهم به «جاسوسی» برای بریتانیا در کرمان


دادخدا سالاری، رئیس دادگاه انقلاب کرمان
دادخدا سالاری، رئیس دادگاه انقلاب کرمان، می‌گوید که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی فردی را به جرم جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی بریتانیا، ام‌آی ۶، بازداشت کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر که روز شنبه، ۲۳ آذر، منتشر شد، آقای سالاری اظهار داشت که افسران اطلاعاتی بریتانیا ۱۱ دیدار با فرد بازداشت‌شده داشته‌اند که هر بار توانسته‌اند اطلاعاتی را از او به کشور خود انتقال دهند.

به گفته او، این افسران همچنین راه‌کارهایی را به فرد یاد شده ارائه کرده‌اند که آنها را علیه منافع جمهوری اسلامی به کار ببرد، اما در نهایت ماموران امنیتی ایران «پس از چندین ماه فعالیت اطلاعاتی پیچیده» موفق شدند او را به «دام» بیندازند.

این گزارش هیچ اطلاعاتی درباره هویت فرد بازداشت‌شده، شغل و حتی ملیت او نمی‌دهد.

در عین حال مشخص نیست که فرد یادشده، متهم به انتقال چه نوع اطلاعاتی بوده و این اطلاعات مربوط به کدام نهاد است.

اما صرف‌ نظر از این موارد، رئیس دادگاه انقلاب کرمان می‌گوید تعداد افسران اطلاعاتی بریتانیا که با فرد بازداشت‌شده ملاقات داشته‌اند چهار نفر است که او را «آموزش» می‌دادند و «هدایت» می‌کردند و ملاقات‌ها با این فرد هم در داخل و هم در خارج از کشور انجام شده است.

آقای سالاری در نهایت تاکید می‌کند که محاکمه فرد بازداشت‌شده در حال انجام است و متهم نیز به جرائم خود اعتراف کرده است.

رئیس دادگاه انقلاب کرمان پیش از این، تابستان سال جاری، از بازداشت یک نفر در این استان به اتهام جاسوسی برای اسرائیل خبر داده و تهدید کرده بود که حکم او می‌تواند اعدام باشد، اما مشخص نیست که سرنوشت این پرونده به کجا انجامید.

به تازگی نیز ماموران امنیتی استان کرمان ۱۶ نفر را به اتهام همکاری با رسانه‌های خارجی و «براندازی نرم» دستگیر کرده‌اند که گزارش‌ها حکایت از آن دارد ۷ نفر از این جمع، اعضای وب‌سایت «نارنجی» هستند.

وب‌سایت «نارنجی» در حوزه اطلاع‌رسانی فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند و سال ۱۳۸۹ هم در سومین جشنواره آنلاین وب‌سایت‌های ایران به عنوان بهترین سایت اطلاع‌رسانی انتخاب شد.

اما اکنون اعضای این وب‌سایت متهم به طراحی وب‌سایت‌های آموزشی شهروند-خبرنگار به سفارش رسانه‌های غربی هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG