لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۴

هشدار نماینده مجلس به سازمان محیط زیست درباره تخریب باغ نوشهر


باغ گیاه‌شناسی نوشهر که در آن نمونه‌های گیاهی نادری وجود دارد، اولین باغ پژوهشی و اکولوژیک در ایران و خاورمیانه است
در حالی که اخبار غیر رسمی از توقف تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر حکایت دارد، یک نماینده مجلس ایران هشدار داد که در صورت تخریب این باغ، مجلس شورای اسلامی از سازمان محیط زیست بازخواست و تحقیق خواهد کرد.

کمال‌الدین پیرموذن، عضو فراکسیون محیط زیست مجلس، در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس که روز جمعه، هفتم تیر منتشر شد، باغ گیاه‌شناسی نوشهر را «سرمایه‌ای ملی» خواند که در سازمان میراث فرهنگی نیز به ثبت رسیده است.

به گفته او، نباید این باغ مورد تخریب قرار گیرد، اما چنان‌چه تخریب شود، «بدون شک مجلس شورای اسلامی تحقیق و تفحص از سازمان محیط زیست را آغاز می‌کند».

دستور استانداری مازندران برای تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر که قدیمی‌ترین نوع خود در ایران و خاورمیانه محسوب می‌شود، در روزهای اخیر حاشیه‌های بسیاری به همراه داشته است.

این اقدام استانداری مازندران باعث شد که روز چهارشنبه، پنجم تیر، حدود ۲۰۰ نفر از دوستداران محیط زیست از نوشهر و شهرهای دور و نزدیک به محوطه باغ گیاه‌شناسی بیایند تا مانع تخریب آن شوند، حرکتی که دست‌کم به‌ طور موقت خطر تخریب را از این باغ دور کرد.

اما فردای آن یعنی روز پنج‌شنبه خبری در شبکه‌های اجتماعی به نقل از حر منصوری عبدالمالکی، یک فعال محیط زیست استان مازنداران، منتشر شد که می‌گفت حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران، در نظر دارد تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر و اجرای پروژه عبور جاده از میان آن را «برای همیشه» متوقف کند.

بر اساس این گزارش که هنوز توسط هیچ منبع رسمی تایید نشده، آقای روحانی همچنین معصومه ابتکار، رئیس سابق سازمان محیط زیست ایران، را مسئول بررسی این موضوع کرده است.

خانم ابتکار پیش از آن نسبت به تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر موضعی منفی گرفته و از دولت خواسته بود که از اجرای این پروژه منصرف شود.

با این وجود از هشدار امروز کمال‌الدین پیرموذن، نماینده مجلس، چنین برمی‌آید که ماجرا هنوز به پایان نرسیده و همچنان باغ گیاه‌شناسی نوشهر در معرض تخریب قرار دارد.

این در حالی است که غلامعلی ریاحی، وکیل مؤسسه تحقیقات و ترویج کشاورزی نوشهر، اقدام به تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر را که به ثبت ملی رسیده، «غیرقانونی» خوانده و گفته است که تخریب این باغ عکس‌العمل قوه قضاییه را در پی خواهد داشت.

باغ گیاه‌شناسی نوشهر که در آن نمونه‌های گیاهی نادری وجود دارد، ۶۱ سال پیش به عنوان اولین باغ پژوهشی و اکولوژیک در ایران و خاورمیانه ساخته شد و به مرور شهرتی جهانی یافت.

استانداری مازندران قصد دارد به منظور اجرای مصوبه دولت مبنی بر احداث راه دسترسی بندر نوشهر به کمربندی، این باغ را تخریب کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG