لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۱۷

محمود احمدی‌نژاد با مقام‌های عراقی دیدار کرد


رئیس‌جمهوری ایران و معان رئیس‌جمهوری عراق (سمت چپ)
محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، که در آخرین روزهای باقی‌مانده از دوره خود به عراق سفر کرده است، ۲۷ تیرماه در غیاب رئیس‌جمهوری آن کشور با نوری مالکی، نخست‌وزیر و خضیر خزاعی، معاون رئیس‌جمهوری آن کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری ایسنا، مقام‌های دو کشور در این دیدار در مورد مسائلی مانند انرژی، گردشگری یا خدمات مهندسی گفت‌وگو کردند.

رئیس‌جمهوری ایران گفته است، تهران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با عراق ندارد.

سفر محمود احمدی‌نژاد می‌تواند آخرین ماموریت خارجی او در مقام رئیس دولت محسوب شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای احمدی‌نژاد به هنگام ورود به فرودگاه بغداد در غیاب جلال طالبانی، همتای عراقی خود، مورد استقبال رسمی خضیر الخزایی، معاون رییس جمهوری عراق، قرار گرفت.

آقای طالبانی، ماه‌هاست در بستر بیماری به‌سرمی‌برد که این مسئله یک‌بار هم باعث تعویق سفر آقای احمدی‌نژاد شد، اما در شرایطی که کمتر از ۲۰ روز به پایان عمر دولت محمود احمدی‌نژاد مانده است، او سرانجام برنامه سفر خود به عراق را عملی کرد.

این دومین سفر محمود احمدی‌نژاد در مقام رییس دولت ایران به عراق به‌شمار می‌رود.

سفر نخست او به این کشور در اسفند ۱۳۸۶ انجام شد و حاشیه‌هایی به همراه داشت، از جمله ادعاهای وی درباره تصمیم نیروهای آمریکایی به «ربایش» او جنجال‌ساز شد.

محمود احمدی‌نژاد نخستین رییس دولت ایران محسوب می‌شود که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران به عراق سفر کرده است.

دو کشور در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ درگیر جنگ سختی با یکدیگر بودند که به مرگ ده‌ها هزار نفر از شهروندان ایرانی و عراقی انجامید.
XS
SM
MD
LG