لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۲۳

در حمله انتحاری به کافه‌ای در کرکوک عراق ۳۸ تن کشته شدند


جست‌وجوی نیروهای امنیتی عراق در محل حادثه، کافه‌ای در شهر کرکوک که هدف حمله انتحاری قرار گرفت
موج خشونت‌ها در عراق روز جمعه، ۲۱ تیرماه به مرگ ۴۷ نفر انجامیده است که خونین‌ترین آن‌ها انفجار بمب در کافه‌ای شلوغ و مملو از مشتری بود که ۳۸ کشته بر جای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد، در حالی که جمعیت مسلمان شهر کرکوک پس از صرف افطار روانه خیابان‌ها شده بودند، این کافه هدف حمله تروریستی قرار گرفت.

پلیس کرکوک و مقامات بهداشتی و درمانی شهر تعداد کشته‌شدگان حادثه را ۳۸ نفر عنوان کرده‌اند و تعداد مجروحین نیز ۲۹ نفر است.

این گزارش می‌گوید، بسیاری از اعضای خانواده قربانیان مقابل بیمارستان اصلی شهر کرکوک تجمع کرده بودند. لباس‌های برخی از آنان آغشته به خون بود و پلیس مدام درخواست می‌کرد که برای اطلاع از اوضاع جسمانی بستگان خود صبر داشته باشند.

احمد البیاتی از شاهدان واقعه که خود از ناحیه پا مجروح شده است، ماجرا را چنین شرح می‌دهد: «مردم در کافه جمع شده بودند که یک مرد چاق وارد کافه شد... ما دیگر چیزی نشنیدیم به جز فریاد الله اکبر و بعد همه چیز ویران شد.»

عراق در سال جاری میلادی شاهد اوج‌گیری دوباره خشونت‌ها بوده است به‌طوری که در کمتر از هفت ماه بیش از ۲۵۰۰ نفر در این کشور کشته شده‌اند که مرگ ۳۰۰ نفر از آنان در همین دو هفته اخیر رقم خورده است.

تحلیل‌گران این مسئله را به نارضایتی گسترده اقلیت سنی مذهب جامعه نسبت می‌دهند و معتقدند که عدم موفقیت مقامات شیعه مذهب دولت عراق در حل مشکلات آنان عامل اصلی افزایش خشونت‌ها بوده است.

اما در دیگر صحنه‌های خشونت‌آمیز عراق در روز جمعه، این ماموران امنیتی بودند که بیشتر هدف قرار گرفتند.

این رویدادها نیز به مرگ ۹ نفر دیگر انجامید که در یک مورد آن تروریست‌ها پس از تعقیب صبری عابد عیسی، از فرماندهان ارشد پلیس، او را در راه مسجدی در شمال غربی بغداد به قتل رساندند.

یکی دیگر از کشته‌شدگان، پلیس بازنشسته‌ای بود که خارج از خانه خود در مقدادیه، شمال شرقی پایتخت، به قتل رسید و در موردی دیگر یک تروریست انتحاری با انفجار خودرویی در ایستگاه بازرسی پلیس چهار نفر را کشت و دو نفر را هم مجرح کرد.

در میان قربانیان خشونت‌های روز جمعه در عراق یکی از نیروهای شبه‌نظامی ضد سازمان تروریستی القاعده هم بود که بر اثر انفجار یک «بمب چسبی» در بعقوبه به قتل رسید.

انفجار بمب چسبی دیگری نیز به مرگ یک شهروند غیرنظامی در شهر موصل انجامید و آخرین قربانی نیز روز جمعه هم یکی دیگر از نیروهای پلیس بود که در جنوب موصل به قتل رسید.

عراق تنها ۲۴ ساعت قبل از این حوادث شاهد موج گسترده‌تری از خشونت‌ها بود که به مرگ ۵۶ نفر منجر شد در حالی که ۳۱ نفر از کشته شدگان جزو نیروهای امنیتی بودند.

این کشور در سال‌های اخیر درگیر اختلافات فرقه‌ای شدیدی بوده که ده‌ها هزار کشته بر جای گذاشته است.
XS
SM
MD
LG