لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۱۰

لاریجانی به رسایی: جلوی احمدی‌نژاد می‌ایستادید، این وضع پیش نمی‌آمد


علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در واکنش به انتقادات حمید رسایی از گزارش مجلس درباره رخداد ۲۲ بهمن در قم گفت که اگر او در این هشت سال اخیر یک‌بار به همین شکل جلوی محمود احمدی‌نژاد می‌ایستاد، این وضعیت پیش نمی‌آمد.

گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، و وبسایت خانه ملت از جلسه صبح روز چهارشنبه، ۱۶ مرداد در مجلس شورای اسلامی حکایت از آن دارد که این جلسه دقایقی به بحث دو طرفه میان علی لاریجانی و حمید رسایی، نماینده مجلس، تبدیل شده است.

وبسایت خانه ملت شرح می‌دهد که آقای رسایی با انتقاد از گزارش روز گذشته کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره رخداد ۲۲ بهمن در قم هشدار داده است که این کمیسیون باید در انتظار پاسخ نهادهای مختلف حکومت باشد.

به گفته حمید رسایی، «در این گزارش نهادهایی مانند سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، شورای تامین استان قم، وزارت اطلاعات، شورای تبلیغات اسلامی و نشریه پرتو مقصر شناخته شده‌اند که به طور حتم این دستگاه‌ها و نهادها بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس حق پاسخگویی دارند».

در روز ۲۲ بهمن سال گذشته علی لاریجانی که برای سخنرانی به مناسبت سالروز انقلاب ایران در آرامگاه فاطمه معصومه، دختر امام هفتم شیعیان، حاضر شده بود با حمله گروهی از مخالفان خود مواجه شد که با سردادن شعار، پرتاب کفش، نعلین و مهر نماز مانع ادامه سخنرانی او شدند.

این ماجرا در پی افشاگری محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت ایران، علیه فاضل لاریجانی، برادر روسای قوای مقننه و قضاییه کشور، در جریان استیضاح یکی از وزرا در مجلس شورای اسلامی رخ داد که به «یکشنبه سیاه» شهرت یافته است.

اما ماجرای حمله به آقای لاریجانی در حرم مقدس شیعیان از آنجا که واکنش منفی برخی از روحانیون ارشد و مقامات ایران را در پی داشت، موضوع مأموریت کمیسیون امنیت ملی مجلس برای تحقیق درباره ابعاد پنهان آن شد.

این کمیسیون روز سه‌شنبه، ۱۵ مرداد خلاصه‌ای از گزارش نهایی خود را منتشر کرد که در آن بدون اسم بردن از شخصیت خاصی تنها از «افراد خودسر»، «مسئولان برخی نهادها» و «حلقه پرتو» به عنوان مسببان این حادثه نام برده شده بود.

«حلقه پرتو» اشاره به نزدیکان آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، روحانی تندرویی دارد که تا چندی پیش حامی محمود احمدی‌نژاد بود، گروهی که حمید رسایی نیز عضوی از آن به‌شمار می‌رود.

مشاجره رئیس و نماینده مجلس

حمید رسایی؛ از حامیان سرسخت احمدی‌نژاد در مجلس
حمید رسایی؛ از حامیان سرسخت احمدی‌نژاد در مجلس
اما آقای رسایی در جلسه صبح امروز مجلس شورای اسلامی با اعتراض به گزارش کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت که این گزارش به «زمینه‌های بروز حادثه» نپرداخته در حالی که حمله به آقای لاریجانی معلول چهار حادثه دیگر بوده است.

وی خطاب به رئیس مجلس گفت: «رهبری گفتند اشتباه اول را استیضاح‌کنندگان مرتکب شدند، اشتباه دوم را احمدی‌نژاد با ماجرای سی‌دی؛ اشتباه سوم از سوی برخی نمایندگان بود که به رییس‌جمهور توهین کردند و اشتباه چهارم هم این بود که شما قدری زیاده‌روی کردید.»

اشاره آقای رسایی به سخنان علی لاریجانی در پایان جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود که پس از افشاگری محمود احمدی‌نژاد و انتشار نوار صحبت‌های فاضل لاریجانی، گفت که مردم شخصیت آقای احمدی‌نژاد را شناختند.

این‌بار اما علی لاریجانی در پاسخ به رسایی گفت: «این ترتیب را شما قائل هستید. رهبری ترتیبی قائل نشدند.»

خبرگزاری ایسنا می‌نویسد که آقای رسایی با یادآوری انتقاد رهبر جمهوری اسلامی از سخنان علی لاریجانی در جلسه استیضاح گفت که «توهین‌های هیات رئیسه مجلس» به محمود احمدی‌نژاد در آن جلسه «ظلم و ناحق» بود.

لاریجانی نیز در واکنش به این ادعا گفت: «توهین همه جا اشکال دارد. رییس‌جمهور آمدند اینجا و به مجلس توهین کردند. شما یک بار هم می‌آمدید و می‌گفتید رییس‌جمهور که به مجلس توهین کرد، به مجلس برخورد.»

اما به‌نظر می‌رسد که رسایی این‌بار فرصت پاسخ به آقای لاریجانی را پیدا نکرد؛ ایسنا گزارش می‌دهد لاریجانی در پاسخ به فریادهای حمید رسایی که می‌خواست سخنان خود را ادامه دهد، گفت: «شما دارید به مجلس توهین می‌کنید. اگر در این هشت سال آقای احمدی‌نژاد یک بار جلوی این کارهای او می‌ایستادید این وضع پیش نمی‌آمد.»

محمود احمدی‌نژاد روز شنبه، ۱۲ مرداد، در حالی ریاست دولت ایران را به حسن روحانی واگذار کرد، که اختلافات او با اصول‌گرایانی که قبل از این حامی سرسخت او بودند، در ماه‌های اخیر شدت گرفته بود.

این اختلافات آقای احمدی‌نژاد و مجلس ایران را به دفعات در برابر یکدیگر قرار داد که پرحاشیه‌ترین این برخوردها در جریان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا همان روز «یکشنبه سیاه» رخ داد، روزی که محمود احمدی‌نژاد علیه برادر روسای دو قوه از سه قوه حاکم در ایران دست به افشاگری زد.
XS
SM
MD
LG