لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۰۱

انتخاب رییس جمهوری لبنان برای نهمین بار به تعویق افتاد


ژنرال میشل سلیمان در حال حاضر مهمترین کاندیدای ریاست جمهوری لبنان به شمار می رود.

جلسه پارلمان لبنان، که قرار بود ظهر دوشنبه نامزدی میشل سلیمان را برای سمت ریاست جمهوری بررسی کند، برای نهمین بار به تعویق افتاد و به هفته آینده موکول شد.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نبیه بری، رییس پارلمان لبنان، روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که رأی گيری در پارلمان اين کشور برای انتخاب رييس جمهوری جديد، تا شنبه آینده، ۲۲ دسامبر، به تعويق افتاده است.


اين برای نهمین بار است که رأی گيری برای انتخاب جانشين اميل لحود به دليل اختلاف بين جناح های اکثريت (مخالف سوریه) و اقليت (هوادار سوریه) در پارلمان لبنان به تعويق می افتد.


رييس جمهوری لبنان توسط پارلمان اين کشور از ميان مسيحيان مارونی و برای دوره ای شش ساله به اين سمت انتخاب می شود.


لبنان از ۲۳ نوامبر، زمانی که دوره رياست جمهوری اميل لحود به پایان رسید، بدون رييس جمهوری مانده است و پارلمان اين کشور، به دليل فقدان توافق ميان جناح های سياسی در مورد يک نامزد مشخص، نتوانست جايگزين او را انتخاب کند.

لبنان از ۲۳ نوامبر، زمانی که دوره رياست جمهوری اميل لحود به پایان رسید، بدون رييس جمهوری مانده است و پارلمان اين کشور، به دليل فقدان توافق ميان جناح های سياسی در مورد يک نامزد مشخص، نتوانست جايگزين او را انتخاب کند.


اما طی هفته های گذشته توافقی نسبی بر سر نامزدی ژنرال ميشل سليمان، فرمانده ارتش، صورت گرفت.


رياست جمهوری ژنرال سليمان نیازمند اصلاح يک ماده از قانون اساسی است: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی لبنان، يک مقام ارشد شاغل برای نامزدی چنين مقامی باید دو سال قبل از سمت خود استعفا کرده باشد.


جناح اکثريت پارلمان لبنان را سعد حريری، پسر نخست وزیر فقید رفيق حريری، رهبری می کند و طرفدار فواد سنيوره، نخست وزير هوادار غرب اين کشور، است.


حزب الله لبنان نیز، که از سوی سوريه و ايران پشتيبانی می شود، رهبری اقليت (ائتلاف اپوزیسیون) اين پارلمان را بر عهده دارد.


بحران سياسی لبنان بر سر انتخاب رييس جمهوری، عميق ترين مشکل سياسی در عرصه سياست داخلی اين کشور از زمان پايان ۱۵ سال جنگ داخلی در سال ۱۹۹۰ ميلادی تا امروز توصيف شده است.


هم اکنون در پارلمان ۱۲۸ نفری لبنان، ائتلاف هواداران غرب با ۶۸ کرسی اکثريت بسيار شکننده ای را تشکيل می دهند.


در مقابل، ائتلاف هواداران ايران – سوريه که نتيجه اتحاد گروه حزب الله لبنان با گروهی ديگر از مسيحيان لبنان است، ۶۰ کرسی باقی مانده را در اختيار دارند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG