لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۸

رییس جمهوری آفریقای جنوبی: شرایط ماندلا بسیار بهتر شده است


جیکوب زوما، رییس جمهوری آفریقای جنوبی سفر خود را به موزامبیک به‌خاطر وخامت حال نلسون ماندلا لغو کرده بود
دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی اعلام کرد که وضعیت جسمانی نلسون ماندلا، رییس جمهوری سابق این کشور بهتر شده و گرچه هنوز در وضعیتی بحرانی به‌سرمی‌برد، اما شرایط او «ثابت» است.

سخنان پیشین مقامات دولت آفریقای جنوبی از وخیم شدن اوضاع جسمانی نلسون ماندلا حکایت داشت.

در همین حال جیکوب زوما، رییس جمهوری آفریقای جنوبی نیز سفر خارجی خود را لغو کرد تا مجموعه این اتفاقات مردم آفریقای جنوبی را آماده وداع با پدر معنوی خود کند.

اما اکنون آقای زوما می‌گوید که پس از ملاقات تازه خود با نلسون ماندلا که امروز، پنج‌شنبه انجام شد، او را «بسیار بهتر» از قبل یافته است.

ملاقات قبلی جیکوب زوما با ماندلا دیروز چهارشنبه و در آستانه سفر به موزامبیک برای شرکت در اجلاس «جامعه توسعه جنوب آفریقا» انجام شد، اما آقای زوما پس از آن ملاقات گفت که سفر خود را لغو می‌کند.


دعای شهروندان آفریقای جنوبی برای ماندلا
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00
لینک مستقیم

نلسون ماندلای ۹۴ ساله و رهبر آفریقای جنوبی در مبارزه علیه تبعیض نژادی، از ۲۰ روز قبل در یکی از بیمارستان‌های پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی، بستری است. بیماری او عفونت ریه عنوان شده که یادگاری از ۲۷ سال زندان در دوران حکومت آپارتاید است.

این بیماری تنها در شش ماه گذشته باعث شده است که آقای ماندلا چهار بار در بیمارستان بستری شود، اما این‌بار بیش از همیشه اخبار نگران‌کننده‌ای درباره او منتشر می‌شود.

این اخبار سفر باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، به سه کشور آفریقایی را تا حدودی تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

آقای اوباما روز چهارشنبه همراه با خانواده خود راهی سنگال شد. او در ادامه این سفر به آفریقای جنوبی و سپس تانزانیا خواهد رفت، اما مشخص نیست که در آن هنگام ماندلا چه شرایطی دارد و این که آیا رییس جمهوری آمریکا بتواند با او دیدار کند یا نه.

رویترز می‌نویسد که مردم آفریقای جنوبی از هم‌اکنون خود را آماده پذیرش خبر درگذشت قهرمان خود می‌کنند، چنان‌چه یکی از شهروندان جوان آفریقای جنوبی می‌گوید: «لحظه درگذشت او همه ما احساس ناگواری را تجربه خواهیم کرد. اما در همان حال از زندگی او نیز تجلیل می‌کنیم. او کارهای بزرگ بسیاری برای این کشور انجام داد.»

ماندلا نخستین رییس جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی و نماد مبارزه علیه تبعیض نژادی و بی‌عدالتی در این کشور محسوب می‌شود.
XS
SM
MD
LG