لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۲

اوباما خواستار «اصلاحات قابل توجه» در بحرین شد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید که اصلاحات، احترام به حقوق جهان‌شمول و انجام گفت‌وگو بهترین مسیر برای دستیابی به صلح و امنیت در بحرین است
باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، در دیدار با شاهزاده سلمان، ولیعهد بحرین، خواستار «اصلاحات قابل توجه» و احترام به حقوق جهان‌شمول در این کشور خلیج فارس شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما در این دیدار که روز چهارشنبه، ۱۵ خرداد به همراه تونی بلینکن، از مشاوران امنیت ملی دولت آمریکا، در کاخ سفید انجام شد، اهمیت روابط ایالات متحده و بحرین را یادآور شده است.

این گزارش به نقل از کیتلین هایدن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید که آقای اوباما بر حمایت واشینگتن از برقراری «ثبات و امنیت» در بحرین تاکید کرده است.

به گفته خانم هایدن، رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته است که «اصلاحات قابل توجه، احترام به حقوق جهان‌شمول و انجام گفت‌وگو بهترین مسیر برای دستیابی به صلح و امنیت در بحرین است، چیزی که همه شهروندان بحرینی خواهان آن هستند».

بحرین در پی بهار عربی و انقلاب‌ کشورهای تونس و مصر، شاهد ناآرامی‌ها و اعتراضات گسترده‌ای به حکومت سنی مذهب آل خلیفه بوده اما این اعتراضات با کمک عربستان سعودی سرکوب شده است.

در این میان از شاهزاده سلمان به عنوان چهره‌ای میانه‌رو و حامی اصلاحات یاد می‌شود که به دنبال این اعتراضات به سمت معاون اول نخست وزیری بحرین منصوب شده است.

بحرین که در خلیج فارس واقع است محل استقرار ناوگان پنج ایالات متحده به‌شمار می‌رود و همین مسئله عامل پیوندی میان واشینگتن و منامه می‌شود.

با این حال وزارت امور خارجه آمریکا در آخرین گزارش سالیانه خود که ۳۰ فروردین سال جاری منتشر شد بحرین را به نقض حقوق بشر متهم کرده است.
XS
SM
MD
LG