لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۱۷

اوپک افزایش تولید را بررسی می‌کند


پیش از ظهر چهارشنبه، ۱۴ آذر، صد و چهل و ششمين نشست وزیران نفت کشورهای عضو اوپک با هدف بررسی افزایش تولید اوپک در ابوظبی آغاز شد.


ابتدا در نشست علنی، سخنرانی وزیران نفت کشورهای عضو و غیرعضو ارایه شد و پس از آن جلسه غیرعلنی وزیران عضو اوپک در پشت درهای بسته ادامه یافت.


در جلسه غیرعلنی، پيشنهاد كميته نظارت بر بازار نفت بررسی و بر اساس آن میزان توليد این سازمان تعیین می‌شود.


پیش از آغاز نشست وزیران، یک کمیته داخلی اوپک با نام «كميته نظارت بر بازار نفت» برای بررسی وضعيت بازار نفت برگزار شد.


كميته نظارت بر بازار نفت اوپک، شامل وزیران نفت ایران، کویت، نیجریه و دبیرکل اوپک می ‌شود که ریاست آن با غلامحسین نوذری، وزیر نفت ایران است. تصمیم‌های این کمیته به نشست وزیران پیشنهاد می‌شود.  • «در حال حاضر بازار جهانی نفت اشباع‌ شده است و نيازی به افزايش توليد اوپک نيست.»
وزیر نفت ایران

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از پایان نشست این کمیته، دبير كل اوپک وضع بازار نفت را مناسب ارزيابی كرد.


همچنین به گزارش ایرنا، وزیر نفت جمهوری اسلامی، که ریاست این کمیته را برعهده داشت، پس از پایان این نشست گفت: «در حال حاضر بازار جهانی نفت اشباع‌ شده است و نيازی به افزايش توليد اوپک نيست.»


در حال حاضر سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، ۱۲ عضو دارد که شامل آنگولا، الجزاير، اندونزی، امارات متحده عربی، ايران، عراق، لیبی، كويت، نيجريه، عربستان سعودی، قطر و ونزوئلا می‌شود.


در نشست روز چهارشنبه، سهميه اكوادور به عنوان سيزدهمين عضو اوپک تعیین می‌شود.


افزایش بی سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی موجب شده است تا اوپک، از سوی کشورهای صنعتی که مصرف کنندگان اصلی نفت هستند تحت فشار قرار بگیرد تا تولید خود را افزایش دهد.


سازمان کشورهای صادرکننده نفت تا کنون در برابر این فشارها مقاومت کرده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG