لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۴۴

«حمله احتمالی به ايران نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند»


رييس جمهوری ونزوئلا در نشست سران کشورهای صادر کننده نفت گفت در صورت حمله احتمالی ايالات متحده به ايران بهای نفت در بازار جهانی به ۲۰۰ خواهد رسيد.

هوگو چاوز، رييس جمهوری ونزوئلا، روز شنبه ۱۷ نوامبر در نشست سران کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، در رياض گفت در صورت حمله احتمالی ايالات متحده به ايران بهای نفت در بازار جهانی به ۲۰۰ دلار خواهد رسيد.


آقای چاوز گفت:«اگر آمريکا آنقدر ديوانه باشد که به ايران حمله کند يا دست به اقدام تهاجمی عليه ونزوئلا بزند قيمت نفت ۱۰۰ دلار نخواهد ماند بلکه به ۲۰۰ دلار خواهد رسيد».


آقای چاوز افزود: «يکصد دلار به ازای هربشکه نفت قيمتی عادلانه است».


آقای چاوز همچنین در سخنرانی خود خواهان اقدام کشور های عضو اوپک برای مبارزه با فقر در جهان شد و گفت:«اوپک بهتر است به عنوان یک نهاد ژئو پلیتک فعالتر عمل کند و واز کشور های قدرتمند بخواهد که از تهدید کشورهای صادر کننده نفت دست بردارند».


ملک عبدالله پادشاه عربستان نیز در نشست سران کشورهای عضو اوپک گفت :« نفت باید به‌دور از کشمکش‌های سياسی در خدمت بشريت قرار گيرد».


سومين نشست سران کشورهای صادرکننده نفت، طی ۴۷ ساله عمر اين سازمان، در حالی برگزار می شود که طی روز های گذشته بحث وزيران کشورهای عضور اوپک بر سر کاهش ارزش دلار باعث بروز برخی واکنش ها شده است.

به گفته ملک عبدالله اوپک مسئولیت خود را نسبت به کشور های فقیر فراموش نکرده است


سومين نشست سران کشورهای صادرکننده نفت، طی ۴۷ ساله عمر اين سازمان، در حالی برگزار می شود که طی روز های گذشته بحث وزيران کشورهای عضور اوپک بر سر کاهش ارزش دلار باعث بروز برخی واکنش ها شده است.


ايران و به دنبال آن ونزوئلا در خواست کرده بودند که در بيانيه پايانی سومين نشست سران کشورهای عضو اوپک به کاهش ارزش دلار به عنوان عاملی برای کاهش در آمدی ارزی اين کشور ها اشاره شود.
در واکنش به اين بحث ها، دبيرکل اوپک روز جمعه اعلام کرد که در بيانيه پايانی اشاره ای به «دلار» نخواهد شد.


عبدالله البدری، دبير کل اوپک، به خبرنگارن گفت که پيشنهاد ايران و ونزوئلا، در مورد تاکيد بر اين موضوع که کاهش ارزش دلار تاثير منفی بر اقتصاد توليدکنندگان نفت داشته، در بيانيه پايانی اجلاس، ذکر نخواهد شد.


وی افزود: «بله ما نگرانيم ولی اين بحثی است که ما بين خودمان می کنيم و اين اولين بار نيست که اين موضوع مطرح شده است.»


ارزش دلار در مقابل ارزش ارزهای اصلی جهان مانند يورو به شدت کاهش ياقته است و اين امر قدرت خريد کشورهای عضو اوپک را تضعيف کرده است.


سعود الفيصل، وزير امور خارجه عربستان سعودی، بر خلاف تقاضای ايران و ونزوئلا گفت که موضوع کاهش ارزش دلار نبايد در بيانيه پايانی ذکر شود و بحث در مورد اين مساله بايد به «نهادها و طرفين ذی صلاح» سپرده شود. وی توضيح بيشتری در مورد اين «نهادها و طرفين ذی صلاح» نداد.


«ایران آمادگی کامل دارد»


در همین حال، رييس جمهوری ايران می گوید به رغم انکه امکان وقوع جنگ در منطقه وجود ندارد، اما در صورت هرگونه حمله نظامی به ايران، اين کشور برای پاسخگويی «آمادگی کامل» دارد.


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، روز شنبه پس از ديدار با حمد بن عيسی آل خليفه پادشاه بحرين، گفت:«ما هرگز خواهان هيچ گونه جنگ در منطقه نيستيم، ما از تنش در منطقه استقبال نمی‌کنيم ولی اگر اتفاقی از سوی هر کشوری رخ دهد ، برای پاسخگويی آمادگی کامل داريم.»


آقای احمدی نژاد در اين کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت:« ما اصلاً پيش بينی نمی‌کنيم، که جنگی عليه ايران روی دهد».


به گزراش خبرگزاری رويترز، آقای احمدی نژاد در حالی امکان وقوع هرگونه جنگی در منطقه را رد می کند که کشورهای حاشيه جنوب خليج فارس نگران رويارويی تهران و واشينگتن، بر سر بحران هسته ای جمهوری اسلامی، هستند.


همزمان با افزايش نگرانی ها درباره حمله احتمالی عليه ايران، آمريکا طی هفته های اخير تاکيد کرده است که برای حل بحران هسته ای ايران به راه حل های «ديپلماتيک» متعهد است.


XS
SM
MD
LG