لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۴۷

آغاز نشست وزیران کشورهای عضو اوپک


کاظم پور اردبیلی به همراه وزیر نفت عراق در نشست وزیران اعضای اوپک در ریاض

وزیران نفت، دارایی و امورخارجه دوزاده کشور عضو اوپک روز جمعه مذاکرات خود را برای تعیین دستور کار نشست سران عضو این سازمان تولید کنندگان نفت که روز شنبه برگزار خواهد شد، آغاز کردند. قرار است اين اجلاس طی دو روز آينده در رياض برگزارشود.


اين سومين باری است که در طول حيات ۴۷ ساله اوپک، کليه سران دوازده کشور عضو اين سازمان دور هم جمع می شوند.


اين نشست در حالی برگزار می شود که هفته گذشته، قيمت نفت خام جهان به طور سرسام آوری از مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه گذشت، مساله ای که بازارهای جهانی نفت را به شدت تحت فشار قرار داد. در همين حال، از اين سازمان انتظار می رود تا به منظور کمک به پايين آمدن قيمت نفت خام، سطح توليد خود را افزايش دهد.


به گزارش خبرگزای فرانسه از رياض، شکيب خليل، وزير انرژی الجزاير روز جمعه گفت که اوپک، تا سه ماه اول سال آينده، قيمت نفت خود را بر اساس قيمت جاری حفظ خواهد کرد.


وی با تاکيد بر اينکه «بهای نفت اوپک از مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه تجاوز نخواهد کرد» در جمع خبرنگاران افزود:« ترديد دارم که قيمت ها از مرز ۱۰۰ دلار عبور کند چرا که منابع متعدد به اندازه کافی وجود دارد و ترس از بحران اقتصادی نيز به قوت خود باقی است.»


وزرای نفت اوپک گفته اند که هيچ تصميمی درباره افزايش توليد گرفته نشده است. آنها با تاکيد بر اين مساله که افزايش توليد نفت، کاملا غيرضروری است، عامل افزايش بهای نفت را به خارج از اوپک نسبت می دهند.

اما رافايل راميرز، وزير انرژی ونزوئلا، با رد سخنان آقای خليل می گويد:« ما سالهاست می گوييم که قيمت نفت به بشکه ای ۱۰۰ دلار خواهد رسيد و به نظر می آيد که اين اتفاق به زودی رخ خواهد داد.»


در بازار آسيا روز جمعه، شاخص بهای نفت نيويورک بدون هيچگونه تغييری به بشکه ای ۴۳/۹۳ دلار رسيد، اين درحالی است که در بورس لندن، بهای نفت ۱۴/۹۰ دلار در هر بشکه، يعنی ۹ سنت ارزانتر معامله شد.


وزرای نفت اوپک گفته اند که هيچ تصميمی درباره افزايش توليد گرفته نشده است. آنها با تاکيد بر اين مساله که افزايش توليد نفت، کاملا غيرضروری است، اتهام افزايش بهای نفت را به خارج از اوپک نسبت می دهند. در حال حاضر سازمان نفتی اوپک ۴۰ درصد نفت جهان را تامين می کند.


همزمان که هوگو چاوز رييس جمهوری ونزوئلا و محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران برای ورود به رياض خود را آماده می کنند، به نظر می رسد محوريت اين نشست به جهت گيريهای آتی و اهداف بلند مدت اين سازمان تغيير نخواهد کرد.


پيش از برگزاری اين نشست، هوگو چاوز از اعضای اوپک خواست که «فراتر از مسايل مختص به انرژی» حرکت کرده و بيشتر به مسايل «سياسی و جهت گيري های جغرافيای سياسی» بپردازند.


آقای راميرز، وزير انرژی ونزوئلا، روز جمعه، به خبرنگاران گفت:« واقعيت اين است که حضور ما در اينجا يک اتفاق سياسی است.»


وی با بيان اين مطلب که « اوپک می توانست تلاش کمی برای نفوذ بر قيمت ها داشته باشد»، افزود که سران اوچک بايد در ملاقات دو روز آينده خود از مسايل فنی نفت شامل قيمت گذاری در مقابل قيمت ضعيف شده دلار آمريکا بحث کنند.


در کنار مسايل نفت، انتظار می رود که خبرنگاران از آقای احمدی نژاد، به هنگام ورودش به رياض، درباره برنامه های اتمی ايران سوال کنند.


سازمان اوپک، با محوريت سه موضوع « تهيه نفت، ترفيع کاميابی و حمايت از محيط زيست» نشست خود را برگزار می کنند.


يک منبع آگاه در اوپک به خبرگزاری فرانسه گفت که بيانيه پايانی که روز يکشنبه توسط سران اوپک منتشر خواهد شد، شامل «فراخوان بزرگی برای محيط زيست» خواهد بود. وی از ذکر جزييات بيشتر در اين باره خودداری کرد.


XS
SM
MD
LG