لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۰۵

سخنگوی دولت روحانی: رفع حصر از چهره‌های اصلاح‌طلب در دستور کار است


محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، می‌گوید که کابینه حسن روحانی در سکوت خبری رفع حصر از چهره‌های اصلاح‌طلب و آزادی زندانیان سیاسی را دنبال می‌کند.

آقای نوبخت در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد که روز پنج‌شنبه، هفتم آذر منتشر شد، خواستار اعتماد جامعه به وعده‌های حسن روحانی درباره گشایش فضای سیاسی در کشور شد و تاکید کرد که دولت در این مورد ترجیح می‌دهد به جای حرف زدن، عمل کند.

وی اظهار داشت: «با توجه به رويكرد دولت، هر اقدامي كه در مسائل سياسي و رفع حصر و گشايش‌هاي امنيتي و سياسي كشور مورد انتظار جامعه است، در دستور كار رييس‌جمهور قرار دارد».

حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز و از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب به سومین سال خود نزدیک می‌شود در حالی که هنوز هیچ دادگاهی برای رسیدگی به اتهام‌های احتمالی آنها تشکیل نشده است.

در همین حال، علاوه بر اعتراض اصلاح‌طلبان و برخی دیگر از منتقدان جمهوری اسلامی به ادامه حصر خانگی، چهره‌هایی مانند اکبرهاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز رایزنی‌هایی را برای رفع حصر رهبران جنبش سبز انجام داده‌اند، چنان‌چه فرزندان موسوی و کروبی از قول او نقل کرده‌اند که به آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته است: «اگر اتفاقی برای اين محصورين رخ دهد ننگش برای هميشه بر دامن اين نظام خواهد ماند و صلاح و خير نظام در اين است که هرچه زودتر از آنها رفع حصر شود».

اما در نقطه مقابل، برخی از مقامات محافظه‌کار جمهوری اسلامی هم بر ادامه حصر خانگی رهبران جنبش سبز تاکید می‌کنند از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان گفته است که آنها باید اعدام می‌شدند، اما «نظام بر آنها منت گذاشته و در خانه خود محبوس شده‌اند».

در این شرایط سخنگوی دولت از تمایل حسن روحانی به رفع حصر و گشایش فضای سیاسی سخن می‌گوید اما تاکید می‌کند که این تلاش‌ها در سکوت انجام می‌شود.

محمدباقر نوبخت به روزنامه اعتماد گفت: «در اين دست موارد كه جامعه منتظر اقدام دولت است گاهي بهتر است به‌جاي پیگيری جزييات امور به دولت اعتماد كرد و گذاشت دولتمردان امور را پيش ببرند.»

وی افزود: «مردم با توجه به روحياتی كه از دكتر روحانی سراغ دارند بايد به دولت تدبير و اميد اعتماد كنند.»

در انتخابات امسال ریاست جمهوری ایران که به پیروزی حسن روحانی انجامید،وی توانست که حمایت رهبران اصلاح‌طلب، مانند محمد خاتمی و جمعی از زندانیان سیاسی منتسب به جنبش سبز را جلب کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG