لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۱۵

تلاش سناتورهای آمریکایی برای ممانعت از تجارت ایران با پول یورو


سناتورهای آمریکایی معتقدند ایران از طریق نظام پرداختی بانک مرکزی اتحادیه اروپا می‌تواند به یورو دسترسی داشته باشد
دو سناتور آمریکایی لایحه اصلاح‌شده‌ای را در رابطه با تحریم‌های ایران به سنا ایالات متحده ارائه می‌کنند که هدف از آن ممانعت از فعالیت‌های تجاری جمهوری اسلامی در سراسر جهان با استفاده از واحد پول یورو است.

بر اساس گزارش روز اول فروردین خبرگزاری آسوشیتدپرس، سناتور جمهوری‌خواه مارک کیرک و سناتور جو مانچین از دموکرات‌ها در این لایحه اصلاحی، راه‌کارهایی را پیش‌بینی کرده‌اند که مانع دسترسی ایران به دارایی‌های خارجی خود در قالب پولی یورو می‌شود.

این لایحه همچنین در صورت تصویب، امکان استفاده ایران از نظام پرداختی بانک مرکزی اتحادیه اروپا را سلب خواهد کرد.

پیش از این رسانه‌های فایننشال تایمز و رویترز از فشارهای آمریکا به بانک مرکزی اتحادیه اروپا خبر داده بودند تا این بانک مانع استفاده نهادهای اقتصادی ایرانی از نظام پرداختی خود شود.

نظام پرداختی بانک مرکزی اتحادیه اروپا به «تارگت – ۲» شهرت دارد که شرایط انتقال آنی پول در میان کشورهای اروپایی را فراهم می‌آورد.

سناتورهای آمریکایی معتقدند که ایران از طریق این نظام پرداختی می‌تواند به یورو دسترسی داشته باشد و همچنین یورو را به واحدهای پولی دیگر تبدیل کند.

این در حالی است که مسئولان بانک مرکزی اتحادیه اروپا با دفاع از نظام پرداختی خود تأکید کرده‌اند که این بانک تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را رعایت می‌کند و تاکنون هیچ نقل و انتقال مالی غیرقانونی از طریق نظام پرداختی تارگت – ۲ انجام نشده است.

ایران در حال حاضر امکان معامله بین‌المللی با دلار را ندارد و ناگزیر است در تجارت با بانک‌های خارجی و مشتریان خود از واحدهای پولی دیگری استفاده کند. از جمله در ماه‌های اخیر گزارشاتی منتشر شد مبنی بر آن که هند نفت ایران را با روپیه می‌خرد.

اکنون لایحه اصلاحی سناتورهای آمریکایی راه تجارت ایران با استفاده از واحد پولی یورو را نیز مسدود می‌کند تا حلقه محاصره اقتصادی ایران تنگ‌تر شود.

هدف از تحریم‌های غرب علیه ایران، توقف برنامه اتمی آن است. غرب می‌گوید که ایران در صدد تولید سلاح هسته‌ای است، ادعایی که ایران آن را رد می‌کند.
XS
SM
MD
LG