لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۵

دولت و اپوزیسیون سوریه: مذاکرات صلح به بن‌بست رسید


فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، می‌گوید که «این دور از مذاکرات به هیچ پیشرفتی منجر نشده است».
نمایندگان دولت سوریه و نیروهای اپوزیسیون این کشور دور دوم مذاکرات صلح را تا غروب جمعه، ۲۵ بهمن، بی‌نتیجه توصیف کردند.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است که در صدد بررسی راه‌های تازه‌ای برای فشار بر دولت بشار اسد در سوریه است.

خبرگزاری فرانسه از محل مذاکرات صلح در ژنو گزارش داده است که طرفین تاکنون فقط بر سر یک مسئله به توافق رسیده‌اند و آن بی‌نتیجه بودن مذاکرات تا این لحظه است.

این گزارش بیان می‌کند که فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، پس از دیدار با اخضر ابراهیمی، سفیر ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، نسبت به بی‌حاصل بودن مذاکرات «ابراز تاسف» کرده و تاکید داشته است که «این دور از مذاکرات به هیچ پیشرفتی منجر نشده است».

از سوی دیگر لوی صافی، سخنگوی اپوزیسیون، حکومت سوریه را مانع پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح دانسته و او هم تایید کرده که «مذاکرات به بن‌بست خورده است».

دومین دور از مذاکرات صلح سوریه پیش از این قرار بود که روز جمعه به پایان برسد، اما اخضر ابراهیمی از طرفین خواسته است که روز شنبه بار دیگر به میز مذاکره بازگردند و آخرین نشست مشترک را در این دور از مذاکرات برگزار کنند.

اخبار شکست این مذاکرات در شرایطی منتشر می‌شود که ظهر جمعه مقامات روسیه از پیدا شدن زمینه‌های مشترک میان طرفین خبر داده بودند.

به گفته گنادی گاتیلوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، دمشق موافقت کرده است که درباره تشکیل حکومت انتقالی در سوریه به مذاکره با اپوزیسیون بپردازد، اما شرط آن اعلام آمادگی اپوزیسیون برای مبارزه مشترک علیه «تروریسم» است.

با این حال به نظر می‌رسد که دست‌کم تاکنون گرهی از کار باز نشده و همچنان فضای مذاکرات ناامیدکننده مانده است.

در این شرایط باراک اوباما تاکید کرده است که آمریکا به منظور پایان بحران سوریه می‌خواهد فشارهای بیشتری بر دمشق بیاورد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، آقای اوباما روز جمعه در ایالت کالیفرنیا به همراه ملک عبدالله، پادشاه اردن، در جمع خبرنگاران به صحبت درباره بحران سوریه پرداخته است.

او اظهار داشت که انتظار ندارد بحران سوریه در آینده نزدیک به پایان برسد، اما با توجه به شرایط، آمریکا باید اقداماتی ضروری جهت کمک‌های انسان‌دوستانه در سوریه انجام دهد.

وی سپس گفت: «در این میان اقداماتی نیز برای فشار بیشتر بر حکومت اسد می‌توانیم به عمل بیاوریم و ما همچنان به همکاری خود با تمام طرف‌هایی که می‌خواهند راه‌حلی دیپلماتیک به دست بیاید، ادامه می‌دهیم.»

آقای اوباما توضیحی درباره چگونگی این اقدامات نداده است، اما رویترز گفته‌های یک مقام ارشد دولت آمریکا را منتشر کرده که بیان می‌کند: «ما حمایت‌های خود را از اپوزیسیون میانه‌رو افزایش داده‌ایم و اردن نقش مهمی در برقراری رابطه با اپوزیسیون میانه‌رو دارد.»

اردن کشور همسایه سوریه است که در طول جنگ داخلی سوریه، بیش از ۶۰۰ هزار نفر از مردم این کشور را پناه داده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG