لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۱۰

«شورشیان سوریه یک پایگاه هوایی کلیدی در حلب را تصرف کردند»


عکس آرشیوی است
در حالی که بشار اسد بر ادامه مبارزه با شورشیان و درهم‌شکستن آنان با «مشت آهنین» تاکید کرده است، گروه‌های مخالف حکومت از تصرف یک پایگاه هوایی کلیدی در استان حلب خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه اپوزیسیون «ناظر حقوق بشر سوریه» روز سه‌شنبه، ۱۵ مرداد اعلام کرد، نیروهای جهادی «امارت اسلامی عراق و شام» به همراه گروه‌های دیگری از مخالفان حکومت بشار اسد، سپیده‌دم امروز، سه‌شنبه، کنترل پایگاه هوایی منغ را در اختیار گرفته‌اند.

این موفقیت برای مخالفان در حالی حاصل می‌شود که آنها به تازگی توانسته‌اند مجموعه چندین روستا در استان لاتکیه را تصرف کنند، جایی که کانون اصلی علویان شیعه مذهب حامی بشار اسد محسوب می‌شود.

اما تلویزیون دولتی سوریه در گزارش‌های خود هیچ اشاره‌ای به سقوط پایگاه هوایی منغ نکرده است و تنها به ذکر این خبر پرداخته که شورشیان حملاتی را به پایگاه منغ تدارک دیده‌اند.

این رسانه همچنین از قول منبع نامشخصی ادعا کرد که پایگاه هوایی منغ هم‌اکنون خالی از هواپیماهای نظامی است. اما کوتاه زمانی پس از آن در گزارشی گفت: «قهرمانان نیروهای مسلح ما در پایگاه هوایی منغ و نواحی اطراف آن در برابر تروریست‌ها ایستاده‌اند و مقاومت می‌کنند.»

خبرگزاری فرانسه به نقل از تحلیل‌گران می‌نویسد که نیروهای شورشی تلاش می‌کنند دیگر مواضع حکومت سوریه در شمال کشور را نیز به تصرف خود دربیاورند در حالی که ارتش هم به‌نوبه خود می‌خواهد مخالفین را از مرکز کشور به عقب‌نشینی وادار کند.

از این رو تحلیل‌گران می‌گویند که سوریه به‌طور عملی چندپاره شده است به‌طوری که برخی مناطق دست شورشیان و برخی مناطق دست قوای حکومتی است. در این میان نیز کردها تلاش می‌کنند یک منطقه خودمختاری در شمال سوریه به وجود بیاورند.

گزارش خبرگزاری فرانسه همچنین می‌گوید، تصرف پایگاه هوایی منغ یک روز پس از آن رخ داد که یک جهادگرای سعودی با خودرویی زرهی دست به عملیات انتخاری زد و خود را در مقابل ورودی این پایگاه هوایی منفجر ساخت.

پس از این حادثه نیروهای ارتش آزاد سوریه و گروه‌های جهادگرا حملات خود را به پایگاه منغ آغاز کردند تا آن که کنترل پایگاه را به دست بگیرند.

شورشیان چند ماه قبل نیز توانسته بودند که پایگاه هوایی نظامی الجراح در استان حلب را به تصرف خود دربیاورند.

«مشت آهنین» بشار اسد

اما سقوط پایگاه منغ در حالی به وقوع پیوست که بشار اسد کمتر از ۴۸ ساعت قبل از آن امکان مذاکره با شورشیان را منتفی دانسته و گفته بود که قدرت نظامی تنها راه حل برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه است.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، آقای اسد که به‌تازگی پیروزی‌هایی را مقابل شورشیان در شهر حمص به دست آورده بود، یکشنبه شب، ۱۳ مرداد ادعا کرد که مخالفین او «شکست» خورده‌اند و این که ارتش او «تروریست‌ها» را در هم خواهد فشرد. «تروریست»، اصطلاحی است که مقامات سوریه برای مخالفان حکومت به‌کار می‌برند.

رئیس جمهوری سوریه سپس گفت: «با تروریست‌ها به هیچ راه حلی نمی‌توان رسید مگر ضربه زدن به آنان با مشت آهنین.»

آقای اسد هچنین خاطرنشان کرد که جنگ داخلی در سوریه برای «ماه‌ها» به طول خواهد انجامید تا امیدها نسبت به امکان صلح در این کشور کمرنگ‌تر شود.

جنگ داخلی سوریه که بیش از دو سال و نیم از آغاز آن می‌گذرد به مرگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها شهروند دیگر سوریه‌ انجامیده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG