لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۳۸

معرفی کابینه جدید اوکراین عصر چهارشنبه در میدان استقلال


رهبران موقت اوکراین اعلام کردند که عصر چهارشنبه، ۷ اسفند، دولت جدید این کشور را در میدان استقلال شهر کی‌یف معرفی می‌کنند، جایی که در سه ماه گذشته شاهد اعتراضات گسترده مخالفان رئیس جمهور مخلوع اوکراین بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، والری پاتسکات از نمایندگان مجلس اوکراین و عضو حزب «ائتلاف اصلاحات دموکراتیک اوکراین» در وبسایت رسمی این حزب نوشت: «معرفی دولت جدید به عموم ساعت ۷ بعدازظهر [چهارشنبه] در میدان [استقلال] انجام خواهد شد.»

با سقوط ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور پیشین اوکراین، رهبری موقت کشور به اکساندر تورچینوف، رئیس جدید مجلس اوکراین، واگذار شده است.

مجلس اوکراین همچنین آرسن آواکوف را به عنوان وزیر کشور جدید برگزیده است که او نیز در نخستین اقدامات خود امروز، چهارشنبه، دستور انحلال پلیس ضد شورش این کشور را صادر کرده است، نیرویی که متهم به سرکوب اعتراضات علیه ویکتور یانوکوویچ است.

آقای آواکوف خبر انحلال پلیس ضدشورش اوکراین را که به «برکوت» شهرت دارد در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرده و گفته است که جزییات بیشتر این تصمیم را در آینده بازگو خواهد کرد.

این نیروی نظامی که به معنای «عقاب طلایی» است شامل ۵ هزار افسر می‌شود که اکنون در پی انحلال آن مشخص نیست، این نیروها ناگزیر از استعفا هستند یا به واحدی دیگر منتقل خواهند شد.

خبرگزاری فرانسه در عین حال گمانه‌زنی‌هایی درباره واکنش احتمالی این نیروها به حکم وزیر کشور جدید اوکراین کرده و نوشته است که آقای آواکوف مشخص نکرده است در برابر شورش احتمالی اعضای برکوت که جزو آموزش‌دیده‌ترین نیروهای مسلح اوکراین محسوب می‌شوند، چه خواهد کرد.

در همین حال رادیو اروپای آزاد/رادیو لیبرتی از واگذاری مسئولیت فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین به الکساندر تورچینوف خبر داده است، اتفاقی که بلافاصله پس از انحلال برکوت رخ داد و در وبسایت ریاست جمهوری اوکراین نیز بازتاب یافته است.

دوران جدید اوکراین از روز شنبه، سوم اسفند در پی فرار ویکتور یانوکوویچ از پایتخت و تصرف نهادهای دولتی توسط مخالفان آغاز شده است.

در این میان رهبران جدید کشور با چالش‌های متعددی مواجه هستند که از مواجهه با «جدایی‌طلبان» در شبه‌جزیره کریمه تا بدهی‌های کلان خارجی را شامل می‌شود.

پیش از این مسکو پیشنهاد کمک‌های اقتصادی گسترده‌ای به دولت یانوکوویچ کرده بود که تلاش می‌کرد با فاصله گرفتن از اتحادیه اروپا به روسیه نزدیک‌تر شود، اما با سقوط یانوکویچ، مسکو نیز تصمیم به تعلیق طرح کمک‌ اقتصادی گرفته است.

با این حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، به تازگی تاکید کرده که کشور او سیاست عدم مداخله را درباره اوکراین پیش گرفته، سخنی که با اظهارات پیشین مقامات روسیه درباره تحولات اوکراین متفاوت است. روسیه قبل از این رهبران امروز اوکراین را «شورشیان مسلح» نامیده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG