لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۸

سازمان ملل: انسان‌ عامل اصلی افزایش دمای کره زمین است


راجندرا پاچائوری، رئیس نشست سازمان ملل متحد درباره آب و هوا
گزارش نشست‌ اخیر سازمان ملل متحد درباره آب و هوا که در سوئد برگزار شد، نشان می‌دهد دانشمندان تا ۹۵ درصد اطمینان دارند انسان‌ «عامل اصلی» افزایش دما از دهه ۱۹۵۰ تاکنون بوده‌ است.

بر اساس این گزارش که روز جمعه، پنج مهر، منتشر شد، افزایش دمای جهانی در سطح زمین، هوا و اقیانوس‌ها کاملا «روشن» است و در این ۱۵ سال اخیر تنها یک وقفه خیلی کوتاه در این روند ایجاد شده که نمی‌توان آن را گویای روندی طولانی‌مدت دانست.

در همین زمینه توماس استاکر، یکی از روسای کارگروه‌ این نشست، اظهار داشت: «ادامه صدور گازهای گلخانه‌ای باعث گرمایش بیشتر و تغییرات وسیع‌تری در تمام مولفه‌های سیستم آب و هوایی خواهد شد.»

وی سپس تاکید کرد که برای کنترل تغییرات آب و هوایی لازم است صدور گازهای گلخانه‌ای تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

سازمان ملل متحد پیش از این نیز بارها نسبت به تغییرات آب و هوایی در جهان هشدار داده، به‌ طوری که آن را در کنار «فقر و گرسنگی» به عنوان «تهدیدی بزرگ علیه بشریت در قرن ۲۱» خوانده است، اما فراخوان‌ها و ابتکارات این سازمان تاکنون نتوانسته است تغییر عمده‌ای در شرایط ایجاد کند.

سخنان کین داهه، یکی دیگر از روسای کارگروه این نشست، نیز بر وخامت اوضاع صحه می‌گذارد.

آقای داهه دراین‌باره گفت: «ارزیابی‌های علمی نشان می‌دهد که اتمسفر و اقیانوس‌ها گرم شده‌اند، حجم برف و یخ کاهش یافته، میانگین جهانی سطح دریاها بالاتر رفته و به میزان گازهای گلخانه‌ای نیز افزوده شده است. »

وی همچنین تاکید کرد که افزایش میانگین جهانی سطح دریاها در چند سال اخیر سریع‌تر از روندی بوده که بشر در ۴۰ سال گذشته تجربه کرده است.

گزارش کامل این نشست قرار است که در اختیار سیاست‌گذاران جهان قرار بگیرد. به گفته راجندرا پاچائوری، رئیس نشست سازمان ملل متحد درباره آب و هوا، این گزارش زمینه‌ای اساسی برای ملاحظه تاثیرات تغییرات آب و هوا بر انسان و سیستم‌های طبیعی را فراهم می‌آورد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG