لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۵۰

نتایج تحقیقات سازمان ملل: جنایت علیه بشریت در کره‌ شمالی


مایکل کیربی، رئیس کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در کره‌شمالی
خبرگزاری آسوشیتدپرس از نتایج تحقیقات یک کمیسیون سازمان ملل متحد درباره کره‌ شمالی گزارش داده است که در آن پیونگ‌یانگ به جنایت علیه بشریت متهم می‌‌شود.

گزارش این خبرگزاری روز جمعه، ۲۵ بهمن، منتشر شده است و بیان می‌کند که کمیسیون تحقیق سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در کره‌ شمالی با استناد به یافته‌های خود خواستار ارجاع پرونده یونگ‌یانگ به دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه شده است.

این کمیسیون سه نفره که مایکل کیربی، قاضی بازنشسته استرالیایی، آن را هدایت می‌کند، ماه مارس سال گذشته بنا به تصمیم شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تشکیل شد و هدف از آن تحقیق درباره گزارشاتی بود که از نقض نظام‌مند حقوق شهروندان این کشور حکایت داشت.

آسوشیتدپرس می‌نویسد، نتایج تحقیقات یک‌ساله این کمیسیون روز دوشنبه، ۲۸ بهمن، در ژنو منتشر خواهد شد و گویای اقدامات جنایت‌آمیز کره‌ شمالی علیه بشریت است، مانند تشکیل ستاد گسترده‌ای که افراد را از کشورهای کره‌جنوبی و ژاپن می‌ربایند.

کره‌ شمالی در رابطه با حقوق بشر از شهرت خوبی برخوردار نیست، چنان‌ که مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز کمتر از دو ماه قبل قطعنامه‌ای علیه آن صادر کرد که دلیل آن «نقض نظام‌مند و گسترده حقوق شهروندی٬ سیاسی٬ اقتصادی٬ اجتماعی و فرهنگی» در این کشور عنوان شده بود.

اما کمیسیون تحقیق سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر فراتر از این مسئله رفته و با اشاره به مستندات و اطلاعات خود گفته است که این مستندات ایجاب می‌کند یک نهاد قضایی صاحب صلاحیت کشوری یا بین‌المللی درباره ابعاد ماجرا تحقیق کند.

تعهد چین برای فشار به کره‌ شمالی

در همین حال جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، ابراز خوش‌بینی کرده است که چین به کره‌ شمالی برای تعطیلی برنامه اتمی آن فشار بیاورد.

به گزارش نشریه بریتانیایی گاردین، آقای کری که به پکن سفر کرده است روز جمعه به خبرنگاران گفت که او «تقریبا درباره تمام موضوعات بااهمیت برای ایالات متحده، چین و منطقه» با رهبران چین گفت‌وگو کرده است، از جمله «تعهدی که ایالات متحده و چین به‌ طور مشترک در قبال عاری‌سازی کره‌ شمالی از سلاح هسته‌ای احساس می‌کنند».

وزیر خارجه آمریکا سپس تاکید کرده است که چین می‌تواند نقش ویژه‌ای در این میان بازی کند تا این هدف واشینگتن و پکن به واقعیت تبدیل شود.

آقای کری صبح جمعه از کره‌ جنوبی وارد پکن شد. یکی از اهداف او از این سفر بازگرداندن کره‌ شمالی به مذاکرات خلع سلاح اتمی عنوان شده است که چین می‌تواند در این میان نقشی کلیدی داشته باشد.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG