لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۳۴
در حالی که گزارش دیوان محاسبات کل کشور از بودجه سال ۱۳۹۱ نشان می‌دهد، تنها یکی از شرکت‌های بابک زنجانی بالغ بر یک میلیارد دلار به وزارت نفت بدهکار است، وزیر اطلاعات نیز اعلام کرد که آقای زنجانی مدعی انتقال درآمدهای حاصل از فروش نفت به بانکی در روسیه شده است.

خبرگزاری خانه ملت روز جمعه، چهارم بهمن، گفت‌وگویی را با محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، انجام داد که او در آن تاکید می‌‌کرد که آن‌ چه تاکنون بابک زنجانی درباره انتقال درآمدهای نفتی کشور گفته، واقعیت نداشته است.

آقای علوی می‌گوید که «وزارت اطلاعات در چند وقت اخیر پی‌گیر بازگرداندن درآمدهای نفتی در دست بابک زنجانی بود»، اما ادعاهای او تا اینجای کار «خلاف واقع» بوده است.

به گفته او، یک‌ بار آقای زنجانی اعلام کرد که «پول فروش نفت ایران در بانک تاجیکستان واریز کرده که با بررسی‌ها معلوم شد این موضوع خلاف واقع بوده»، اما بعد از آن نیز مدعی شد که «حدود دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از درآمدهای نفتی را به بانکی در روسیه واریز کرده است که این موضوع هم خلاف واقع بود».

با این حال وزیر اطلاعات ایران اشاره نکرده است که روند بازگرداندن درآمدهایی که در دست بابک زنجانی بوده تاکنون به کجا انجامیده است.

بابک زنجانی از تاجران نزدیک به دولت محمود احمدی‌نژاد محسوب می‌شد که چنان‌ چه مقامات ایران هم به آن اذعان دارند، تلاش کرد با دور زدن تحریم‌های تهران، نفت کشور را به فروش برساند.

اما در عین حال اتهامات متعددی در رابطه با فساد مالی نیز متوجه اوست، به‌ طوری که تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش از بازداشت او، خواستار محاکمه‌اش شده بودند.

مقامات قوه قضاییه ایران دلیل بازداشت آقای زنجانی را که روز ۹ دی رخ داد، مرتبط با بدهی‌های او به وزارت نفت عنوان کرده‌اند که از ابتدا نیز بالغ بر دو میلیارد یورو برآورد شده بود.

در همین حال دیوان محاسبات کل کشور در گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۱ که به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارسال کرده، تاکید می‌کند که تنها در یک مورد شرکت نفتی ISO که متعلق به آقای زنجانی است، بالغ بر یک میلیارد دلار به وزارت نفت بدهکار است.

خبرگزاری فارس بر اساس این گزارش می‌نویسد که شرکت یادشده در سال ۱۳۹۱ اقدام به فروش چند محموله نفت خام و میعانات گازی به ارزش یک میلیارد و چهار میلیون و ۶۰۹ هزار دلار کرده است که باید تا قبل از دی‌ماه آن سال این پول را بازمی‌گرداند.

این گزارش همچنین تاکید می‌کند که متعاقب این ماجرا شرکت ISO از جانب اتحادیه اروپا تحریم شده است.

بابک زنجانی ادعا می‌کند که به خاطر تحریم‌ها نتوانسته پول حاصل از فروش نفت ایران را به کشور بازگرداند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG