لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۶

درخواست فرانسه مبنی بر لغو تحریم ارسال سلاح برای مخالفان اسد


فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه گفت که کشورش آماده حمایت از شورشیان سوریه است
فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، روز پنج‌شنبه، ۲۴ اسفند، به بریتانیا پیوست و از رهبران اروپا خواست که تحریم ارسال سلاح به سوریه را به منظور کمک به شورشیان مخالف حکومت بشار اسد لغو کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اولاند که برای حضور در اجلاس دو روزه رهبران اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است، به خبرنگاران گفت: «ما می‌خواهیم که اروپایی‌ها تحریم سلاح را ملغی کنند.»

او افزود: «ما آماده‌ایم که از شورشیان [سوریه] حمایت کنیم. این کاری است که می‌توانیم بکنیم. ما باید به مسئولیت‌های خود عمل کنیم.»

فرانسه به همراه بریتانیا از کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا هستند که تقاضای لغو تحریم‌ها به منظور مسلح کردن شورشیان سوریه را مطرح کرده‌اند، بحثی که هشدارهای حکومت بشار اسد را در پی داشته، اما با استقبال شورشیان مواجه شده است.

مخالفان حکومت سوریه تاکنون بارها از لندن و پاریس خواسته‌اند اسلحه‌های سنگین در اختیار آنها بگذارد تا بدین ترتیب توازنی در جنگ دو ساله سوریه به‌وجود بیاید.

اما حکومت سوریه به همراه متحد اصلی خود، روسیه، می‌گوید که مسلح کردن شورشیان «نقض آشکار» قوانین بین‌المللی است.

پیش از این لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، گفته بود که لندن و پاریس قصد دارند درخواست لغو تحریم‌ها را با اروپایی‌ها در میان بگذارند تا نیروهای مقاومت سوریه بتوانند از خود دفاع کنند.

آقای فابیوس همچنین تاکید کرد که حکومت بشار اسد از ایران و روسیه سلاح می‌گیرد تا آنها را علیه مخالفان خود به کار ببرد و از این رو فرانسه و بریتانیا هم آماده ارسال سلاح برای شورشیان هستند، حتی اگر این کار با حمایت متحدان‌شان همراه نباشد.

او اضافه کرد که فرانسه و بریتانیا تلاش می‌کنند هر چه سریع‌تر گفت‌وگو با رهبران اروپا درباره تحریم سلاح‌ها انجام گیرد، تحریمی که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا آن را از روز ۲۸ فوریه به مدت سه ماه تمدید کرده‌اند.

وزرای امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در گفت‌وگوهای ماه فوریه به توافق رسیدند که تحریم‌ها را کاهش دهند تا از این طریق کشورهای عضو این اتحادیه بتوانند به شورشیان کمک کنند، اگرچه این کمک‌ها شامل اسلحه نمی‌شد.

بریتانیا نیز در پی این گفت‌وگوها اعلام کرد که می‌خواهد برای شورشیان سوریه خودروهای زرهی و لباس‌های مخصوص بفرستد که آنها را تا حدی در جنگ محافظت می‌کند.

اما بحث مسلح کردن شورشیان سوریه در میان کشورهای اتحادیه اروپا تاکنون محل اختلاف بوده است، به‌ طوری که برخی از رهبران اروپا هشدار می‌دهند چنین امری می‌تواند به خشونت‌های بیشتر در سوریه منجر شود.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، نیز در واکنش به این ماجرا نوشت: «این نقض آشکار قوانین اصولی بین‌المللی است... فابیوس اعلام کرده است که پاریس و لندن می‌خواهند برای گروه‌های تروریستی در سوریه سلاح بفرستند.»

اما در نقطه مقابل، ولید البنی، سخنگوی ائتلاف ملی مخالفان سوریه، ضمن استقبال از تصمیم لندن و پاریس گفت: «ما ارزیابی مثبتی از این اقدام داریم... اسد هیچ گاه راه‌حل سیاسی را نخواهد پذیرفت، مگر آن که بفهمد با نیرویی مواجه است که می‌تواند او را شکست دهد.»

مقامات فرانسه اعلام کرده‌اند که پاریس می‌خواهد برای شورشیان سوریه موشک‌های زمین به هوا فراهم کند.

اکنون حدود دو سال است که از جنگ داخلی سوریه می‌گذارد. این جنگ تاکنون بیش از ۷۰ هزار کشته بر جای گذاشته و باعث آوارگی بیش از یک میلیون نفر شده است.
XS
SM
MD
LG