لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۲

روسیه: به هیچ وجه از اسد نخواهیم خواست از قدرت کناره‌گیری کند


روسیه با تأکید بر این‌ که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه «به طور حتم» حاضر به ترک قدرت نمی‌شود، می‌گوید «به هیچ وجه» از اسد نخواهد خواست تا به منظور پایان دادن به بحران سوریه از قدرت کناره‌گیری کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز جمعه، ۱۸ اسفندماه، در گفت‌و‌گو با شبکه خبری جهانی بی‌بی‌سی گفت که روسیه «به هیچ وجه» از بشار اسد درخواست نخواهد کرد تا به منظور برقراری صلح در سوریه، حکومت را رها کند و افزود: «ما وارد بازی تغییر قدرت نمی‌شویم.»

وی با تأکید بر مخالفت روسیه با دخالت در امور داخلی کشورها، از برقراری ارتباط و مذاکره میان حکومت سوریه و مخالفان استقبال کرد.

سازمان ملل متحد اعلام آمادگی کرده است که به منظور توقف خون‌ریزی‌ها در سوریه، میان رژیم اسد و مخالفانش به منظور آغاز مذاکرات دوجانبه میانجی‌گری کند.

بشار اسد اوایل اسفندماه در واکنش به این پیشنهاد سازمان ملل متحد گفت که برای چنین مذاکره‌ای آمادگی دارد، اما حاضر به کناره‌گیری از قدرت نیست.

سرگئی لاوروف نیز ۱۸ اسفندماه در این خصوص گفت: «تمام کسانی که با بشار اسد در ارتباطند می‌دانند که او در این زمینه بلوف نمی‌زند... اما او آماده است تا با سوری‌ها در مورد هر مسئله‌ای وارد مذاکره شود.»

در حالی که شورشیان سوریه از کناره‌گیری اسد از قدرت، به عنوان پیش‌شرط مذاکرات سخن به میان می‌آورند، وزیر خارجه روسیه می‌گوید گذاشتن پیش‌شرط برای مذاکرات کار درستی نیست.

آقای لاوروف که کشورش تاکنون سه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت علیه بشار اسد را وتو کرده است، گفت: «ما مخالف گذاشتن هرگونه پیش‌شرط برای پایان دادن به خشونت‌ها و آغاز مذاکرات هستیم، زیرا معتقدیم که ارجحیت با حفظ جان مردم است.»

دو سال از آغاز خشونت‌ها در سوریه می‌گذرد و به گفته سازمان ملل در این مدت بیش از ۷۰ هزار تن کشته و یک میلیون‌ تن به خارج از این کشور پناهنده شده‌اند.

XS
SM
MD
LG