لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۱۶

فرانسه بار دیگر خواستار آزادی فریبا عادلخواه شد


فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، ۱۷ خرداد توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه ۱۱ مهر بار دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواسته است که فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی، را آزاد کند.

اگنس فون در مول در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت این پژوهشگر ایرانی-فرانسوی زندانی گفته است: ما وضعیت فریبا عادلخواه، هموطن ما، را از نزدیک زیر نظر داریم. فرانسه چندین بار درخواست آزادی خانم عادلخواه و اجازه دسترسی کنسولی را مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اضافه کرده است: مقام‌های ایران با استناد به تابعیت ایرانی او اجازه دسترسی کنسولی نداده‌اند. اما در این مدت به خانواده (فریبا عادلخواه) چند بار اجازه ملاقات با او را داده‌اند.

در تیرماه گذشته چند وب‌سایت در ایران خبر دادند که فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، روز ۱۷ خردادماه پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در خانه خود بازداشت شده است.

حکومت ایران تابعیت دوم شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و معمولا به افراد بازداشت شده اجازه نمی‌دهد از خدمات کنسولی بهره‌مند شوند.

اگنس فون در مول در ادامه گفته است: مقام های فرانسوی همچنان به دنبال دریافت اطلاعات از مقام های ایران در خصوص دلایل بازداشت او هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه تصریح کرده است: این برای مقام های ایرانی مهم و ضروری است که در خصوص این پرونده و همچنین درباره سایر شهروندان خارجی بازداشتی در ایران با شفافیت عمل کنند.

ژان فرانسوا بایار، استاد فرانسوی و از دوستان خانم عادل‌خواه پیشتر گفته بود که خانم عادل خواه پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شده است.

آقای بایار گفته بود: «خانواده‌اش با او ملاقات کرده‌اند. با او بدرفتاری نشده است. ولی من نگران او هستم چون از نظر جسمی ضعیف است. ما نمی‌دانیم این بازداشت غیرقابل قبول تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.»

روزنامه فیگارو، چاپ پاریس، پیشتر گزارش داده بود یکی از دلایل محتمل در بازداشت فریبا عادلخواه این است که مقام‌های جمهوری اسلامی قصد دارند او را با یک ایرانی زندانی در فرانسه مبادله کنند.

با استفاده از وب سایت وزارت خارجه فرانسه و رادیو فردا٬ خ/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG