لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۴۸

خبرخوان

ایران درخواست فرانسه در پرونده فریبا عادل‌خواه را «بی‌پاسخ گذاشته است»

فریبا عادل‌خواه

پس از گذشت بیش از دو ماه از بازداشت فریبا عادلخواه، پژوهشگر، وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه خبر داد که تهران حتی اجازه دسترسی به این تبعه ایرانی‌فرانسوی را نداده است.

در تیرماه گذشته چند وب‌سایت در ایران خبر دادند که فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، روز ۱۷ خردادماه پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در خانه خود بازداشت شده است.

در پی انتشار این خبر، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در گفت‌وگو با خبرنگاران در این باره کاملا ابراز بی‌اطلاعی کرد.

در متن بیانیه‌ای که روز چهارشنبه در وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه منتشر شده است، اشاره می‌شود که تهران تاکنون به مقامات فرانسوی اجازه دسترسی کنسولی به خانم عادل‌خواه را نداده است.

این در حالی است که،‌ طبق این بیانیه، فرانسه «مکررا» این درخواست و متعاقبا «آزادی فوری» فریبا عادل‌خواه را مطرح کرده است.

مقامات فرانسوی از دلیل بازداشت خانم عادل‌خواه نیز بی‌اطلاعند.

حکومت ایران تابعیت دوم شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و معمولا به افراد بازداشت شده اجازه نمی‌دهد از خدمات کنسولی بهره‌مند شوند

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دادگاه تجدید نظر صلاحیت پسر قذافی را برای «انتخابات ریاست جمهوری لیبی تایید کرد»

سیف‌الاسلام قذافی

وکیل سیف‌الاسلام قذافی، فرزند دیکتاتور سابق لیبی، روز پنجشنبه اعلام کرد یک دادگاه لیبی صلاحیت موکلش را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور مورد بازنگری قرار داده و تایید کرده است.

خالد الزیدی، وکیل مدافع فرزند سیف الاسلام، به الجزیره گفته است٬ دادگاه شهر سبها در جنوب غرب لیبی درخواست تجدید نظر موکلش را پذیرفته است و او اینک به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری لیبی که در۲۴ دسامبر سال جاری میلادی برگزار می‌شود، در این انتخابات حضور خواهد داشت.

کمیسیون انتخاباتی لیبی هفته گذشته با اشاره به موادی از قانون انتخابات مبنی بر این که کاندیداها «نباید پیشینه کیفری» داشته باشند٬ رد صلاحیت کرده بود.

پدر سیف‌الاسلام، سرهنگ معمر قذافی، پس از کودتا علیه محمد ادریس سنوسی پادشاه وقت لیبی در سال ۱۹۶۹ تا انقلاب مردمی سال ۲۰۱۱ زمام کشور را در دست داشت و بعد از سقوط دولتش در حالی که فراری شده بود، به دست نیروهای انقلابی کشته شد.

فرزندش سیف‌الاسلام نیز بعد از انقلاب متواری شد، اما در نوامبر سال ۲۰۱۱ در حالی که سعی در فرار از کشور داشت، توسط گروه مسلحی در شهر زنتان، واقع در شمال غرب لیبی بازداشت شد.

سیف‌الاسلام در سال ۲۰۱۵ از طرف دادگاهی در طرابلس به اتهام مشارکت در کشتار معترضان، به اعدام محکوم، اما سپس عفو و در سال ۲۰۱۷ آزاد شد.

سیف‌الاسلام قذافی همچنین به اتهام «جنایت علیه بشریت» مورد تعقیب دادگاه بین‌المللی قرار دارد، اما دولت لیبی از تحویل وی به دادگاه بین‌المللی اجتناب کرده است.

کمیسیون انتخاباتی لیبی هفته گذشته صلاحیت ۲۵ نفر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور از جمله سیف الاسلام القذافی را رد کرده بود.

سیف‌الاسلام قذافی علیه رد صلاحیت خود به دادگاه شهر سبها شکایت کرده بود. اما به دنبال محاصره ساختمان دادگاه کار کمیته استیناف متوقف شده بود. اما در نهایت دادگاه روز پنجشنبه کار خود را از سرگرفت.

سیف‌الاسلام قذافی در مصاحبه‌ای گفته است که او می‌خواهد «وحدت از دست رفته» در لیبی را پس از یک دهه هرج و مرج بازگرداند.

برای مبارزات انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری که برای روز ۲۴ دسامبر برنامه‌ریزی شده است، ژنرال خلیفه حفتر رهبر شورشیان شرق لیبی، عبدالحميد محمد الدبيبه نخست‌وزیر و عقیله صالح عیسی رئیس پارلمان لیبی ثبت نام کرده‌اند.

روزنامه واشینگتن پست از سیف‌الاسلام قذافی٬ ژنرال خلیفه حفتر و عبدالحميد محمد الدبيبه به عنوان نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری لیبی یاد کرده است.

انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری امیدها به پایان یک دهه جنگ داخلی و ویرانی در کشور از زمان سقوط دولت قذافی را افزایش داده است، اگرچه هنوز برخی از جناح‌ها درباره شرایط و قوانین رای‌گیری با هم اختلاف‌نظر دارند.

لیبی پارسال صحنه درگیری‌های شدیدی بین دولت مورد حمایت سازمان ملل و نیروهای ژنرال حفتر بود، اما این دو جناح طی ماه‌های گذشته تنش‌های نظامی را متوقف کرده و برای انتخابات زودهنگام آماده شده‌اند.

لیبی همچنین صحنه رقابت کشورهای خارجی برای نفوذ در این کشور است. در حالی که ترکیه از دولت مورد حمایت سازمان ملل در این کشور جانبداری می‌کند و به درخواست آن، نیروهای نظامی خود را وارد لیبی کرده است، روسیه همراه با مصر، امارات و فرانسه حامی نیروهای ژنرال حفتر هستند.

با استفاده از الجزیره و رادیو فردا

گفت‌وگوی بلینکن با نفتالی بنت در مورد مذاکرات وین

آنتونی بلینکن و نفتالی بنت (عکس از آرشیو)

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ‌گفته است٬ آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور، روز پنجشنبه با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در خصوص مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین، پایتخت اتریش و همچنین مسائل امنیتی منطقه صحبت کرده است.

این در حالی است که ساعاتی پیشتر، دفتر نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده بود که نفتالی بنت در گفت‌وگو با آنتونی بلینکن خواستار توقف مذاکرات احیای برجام در وین شده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا اشاره‌ای به اظهارات نخست وزیر اسرائیل درباره توقف مذاکرات وین نشده است.

در این بیانیه آمده است٬ آنتونی بلینکن و نفتالی وزیر بنت ضمن تاکید بر همکاری قوی آمریکا و اسرائیل، درباره مسائل امنیتی منطقه‌ای از جمله ایران و مذاکرات جاری در وین در مورد برنامه هسته‌ای ایران و همچنین چالش جهانی ناشی از کووید-۱۹ گفت‌وگو کردند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود اضافه کرده است، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که مقامات اسرائیلی و فلسطینی می‌بایست از انجام اقدامات یکجانبه از جمله ادامه شهرک سازی که باعث تشدید تنش‌ها و تضعیف تلاش‌ها برای پیشبرد مذاکرات جهت راه حل تشکیل دو کشور می‌شود، خودداری کنند.

در بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل درباره گفت‌وگوی نفتالی بنت با آنتونی بلینکن آمده بود که در این تماس او از قدرت‌های حاضر در مذاکرات احیای برجام خواست که «بدون فوت وقت» گفت‌وگوها را متوقف کنند.

نفتالی بنت با اشاره به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد به‌کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت فردو در اطراف شهر قم گفت که ایران «با تاکتیک مذاکرات» مشغول «اخاذی هسته‌ای» است.

نخست وزیر اسرائیل اضافه کرده بود که به جای آن، باید اقدامات سخت‌گیرانه علیه ایران اعمال شود.

در بیانیه دفتر نخست‌ وزیری اسرائیل اشاره‌ای به پاسخ آنتونی بلینکن به این درخواست نفتالی بنت نشده است

بیش از ۶۰ سازمان غیردولتی خواستار تحقیق سازمان ملل درباره جنایات جنگی در یمن شدند

بیش از ۶۰ سازمان و گروه غیردولتی روز پنجشنبه ۱۱ آذر از سازمان ملل متحد خواستند تا با مستندسازی جنایات جنگی و موراد نقض حقوق بشر در یمن، از تحقیق و پاسخگویی متهمان در این زمینه اطمینان حاصل کند.

این گروه‌ها که نام سازمان عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر نیز در بین آنان دیده می‌شود خواستار آن شدند که هرچه زودتر در این زمینه سازوکار بین‌المللی جدیدی تشکیل شود، تا شواهد مربوط به جنایات و موارد نقض حقوق بشر جمع‌آوری و محافظت شود.

دولت قانونی یمن که از سوی عربستان حمایت می‌شود و شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران بیش از هفت سال است که درگیر یک جنگ داخلی هستند.

سازمان ملل متحد، جنگ داخلی یمن را بدترین بحران انسانی جهان نامیده است.

دو هفته «بی‌خبری» از وضعیت بازداشت نرگس محمدی در سلول انفرادی

نرگس محمدی، فعال مدنی و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در ایران

تقی رحمانی، فعال سیاسی ساکن پاریس و همسر نرگس محمدی، می‌گوید که بی‌خبری از وضعیت این فعال مدنی محبوس در انفرادی زندان‌های جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد.

آقای رحمانی روز پنجشنبه ۱۱ آذر در توئیتی نوشت که فرزندان این زوج باز هم از شنیدن صدای مادر خود محروم شده‌اند و «بی‌خبری از وضع نرگس ادامه دارد».

او با اشاره به این‌که نگهداری زندانی در سلول انفرادی مصداق «شکنجه» است، خواستار پاسخگویی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی درباره وضعیت نگهداری خانم محمدی در بازداشت شده است.

نرگس محمدی روز ۲۵ آبان در جریان یورش نیروهای امنیتی به مراسم سوگواری در آرامگاه ابراهیم کتابدار، از کشته‌شدگان آبان ۹۸، بازداشت شد.

آرش صادقی، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق، روز ۲۶ آبان در توئیتی نوشت که خانم محمدی در انفرادی بند دو-الف یا همان بند امنیتی اطلاعات سپاه پاسداران در زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد و در حال حاضر، با حکم ۳۰ ماه زندان و ۸۰ ضربه شلاق مواجه است.

این فعال مدنی و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، اوایل مهرماه امسال جهت اجرای حکم محکومیت جدید خود به دادسرای اوین احضار شده بود. او روز چهارم مهر اعلام کرد که از این حکم «سرپیچی» خواهد کرد.

خانم محمدی با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود تاکید کرده بود، «چنان‌چه با اعمال زور او را به زندان بازگردانند به اعتراض از داخل زندان ادامه خواهد داد».

او پیش از این، در روز ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ جهت گذراندن دوران محکومیت قبلی خود به زندان انتقال یافته و ۱۶ مهرماه ۹۹ با استفاده از قانون کاهش مجازات حبس از زندان زنجان آزاد شده بود.

ضیا نبوی، دیگر فعال مدنی، در توئیتر نوشته است که بیست روز از بازداشت و بازجویی نرگس محمدی در سلول انفرادی گذشته و در این مدت، «پرونده‌های جدیدی علیه او گشوده شده است».

نرگس محمدی مدت‌هاست که از حق داشتن گذرنامه، خروج از کشور و دیدار با دو فرزندش که ساکن فرانسه هستند، محروم است.

با استفاده از توئیتر و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

روسیه در نزدیکی جزایر مورد مناقشه با ژاپن سامانه موشکی دفاع ساحلی مستقر کرد

تصویری که وزارت دفاع روسیه از استقرار سامانه موشکی باستیون در نزدیکی جزایر کوریل منتشر کرده است.

رسانه‌های روسیه روز پنج‌شنبه ۱۱ آذر از استقرار سامانه موشکی باستیون در بخش دورافتاده‌ای از جزایر کوریل در اقیانوس آرام خبر دادند.

شبکه تلویزیونی «زیوزدا» وابسته به وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که واحدهای نظامی مجهز به مجموعه‌های موشکی باستیون در جزیره «ماتوا» از جزایر مورد مناقشه با ژاپن در اقیانوس آرام به طور دائم مستقر شده‌اند.

مسکو اواسط مرداد امسال از قصد خود برای گسترش زیرساخت‌های نظامی روسیه در این مجمع الجزایر خبر داده بود.

باستیون یک سامانه دفاعی ساحلی با برد ۳۰۰ کیلومتر است که از سال ۲۰۱۵ در اختیار نیروی دریایی روسیه قرار گرفته است. کارایی اصلی این سامانه هدف گرفتن شناورهای سطحی به هنگام نبرد الکترونیکی است.

شوروی سابق پنج جزیره را در سال ۱۹۴۵ و در پی تسلیم ژاپن در پایان جنگ جهانی دوم تصرف کرد که از آن زمان منشاء اختلاف بین دو کشور بوده است.

نیروهای شوروی سابق در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم وارد جزایر کوریل شد و آن را از حاکمیت ژاپن خارج کردند. این جزایر در قرن نوزدهم نیز همراه با جزیره ساخالین مورد مناقشه دو امپراطوری روسیه و ژاپن بود.

این اختلاف تا امروز پا برجا مانده و به‌رغم چند دهه تلاش دیپلماتیک، دو کشور تاکنون نتوانسته‌اند این ماجرا را حل‌وفصل کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

خطیب‌زاده می‌گوید هیات‌ها در وین از نخست‌وزیر اسرائیل دستور نمی‌گیرند

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر اسرائیل که خواستار توقف مذاکرات احیای برجام در وین شده است، گفت که هیات‌های مذاکره کننده از مقامات اسرائیل دستور نمی‌گیرند.

سعید خطیب‌زاده روز پنج‌شنبه ۱۱ آذر در صفحه توئیتر خود نوشت: «با پیشرفت گفت‌وگوها در وین، رژیم اسرائیل بار دیگر چهره واقعی خود را به نمایش گذاشته و خواستار توقف فوری مذاکرات شده است».

او افزود: «تعجبی ندارد. رژیمی که پیداش آن بر مبنای جنگ، تنش و ترور بوده، همواره از گفت‌وگو بیزار است».

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در چهارمین روز از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین با انتشار اطلاعیه‌ای خبر داد که نفتالی بنت در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، خواستار توقف مذاکرات شده است.

آقای بنت در این تماس تلفنی با اشاره به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد به‌کارگیری سانتریفوژهای پیشرفته در سایت فردو در اطراف شهر قم گفت که ایران «با تاکتیک مذاکرات» مشغول «اخاذی هسته‌ای» است.

او همچنین تاکید کرده است که به جای مذاکره باید اقدامات سختگیرانه علیه ایران تشدید شود، اما سخنگوی وزارت خارجه ایران در انتهای توئیت خود نوشت: «هیأت‌ها در وین، از اقامتگاه نخست‌وزیر اسراییل دستور نخواهند گرفت».

هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای در وین با هدف بازگشت کامل ایران و ایالات متحده به برجام پس از وقفه‌ای شش ماهه از روز هشتم آذر بار دیگر آغاز شد و انتظار می‌رود ظرف امروز یا فردا پایان یابد.

با استفاده از شبکه اجتماعی توئیتر و گزارش رادیو فردا/س.ن/ک.ر

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شمار قربانیان به حدود ۱۳۰ هزار نفر رسید

وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه، ۱۱ آذر، گزارش داد که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۷۶ نفر دیگر به‌ دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بنا بر همین گزارش، طی این مدت، نزدیک به چهار هزار مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده‌ است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، مجموع جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران به ۱۲۹ هزار و ۹۸۸ نفر و مجموع کل بیماران مبتلا به این ویروس نیز ۶ میلیون و ۱۲۵ هزار و ۵۹۶ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت ایران همچنین مدعی شد که مرگ و میر ناشی از کرونا در ۱۰ استان کشور طی شبانه‌روز گذشته صفر یا یک بوده است.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می‌شود که مسئولان سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

در همین حال محمد هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، ضمن اشاره به شناسایی اولین مورد کرونای «اُمیکرون» در امارات درباره احتمال شیوع آن در کشور هشدار داد.

کیفیت هوای تهران، هم‌چنان «ناسالم برای گروه‌های حساس»

بنا بر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای پایتخت در روز پنج‌شنبه، ۱۱ آذر، هم‌چنان «ناسالم برای گروه‌های حساس» و وضعیت در ۲۸ ایستگاه «قرمز» اعلام شده است.

همزمان با کاهش تدریجی دمای هوای کشور از اواخر آبان شرایط وارونگی و پایداری هوا طبق روال هر ساله در چند کلان‌شهر کشور آغاز شده است.

در پی تشدید آلودگی هوای پایتخت در روزهای گذشته عابد ملکی، معاون استاندار تهران روز چهارشنبه اعلام کرد که فعالیت کلیه مراکز آموزشی در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه غیرحضوری خواهد شد و فعالیت‌های ورزشی انفرادی و گروهی ممنوع و با مرخصی مادران کارمند دارای کودک نیز موافقت شود.

در همین حال داریوش گل‌علیزاده، معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور روز پنج‌شنبه گفت: در حال حاضر از مازوت در پنح نیروگاه‌ کشور در شهرهای مشهد، اهواز، کرمان، ایرانشهر و بیستون در کرمانشاه استفاده می‌شود.

شاخص آلودگی دی‌ ۹۹ در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران و اصفهان از وضعیت قرمز گذشت و در برخی مناطق به «وضعیت بنفش» به‌ معنای بسیار ناسالم هم رسید.

بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان دلیل بحرانی شدن آلودگی هوا را در زمستان سال گذشته جایگزین شدن سوخت مازوت در نیروگاه‌ها به دلیل کمبود گاز اعلام می‌کنند.

محمدصادق حسنوند، رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه تهران نیز پیشتر در اردیبهشت امسال از مرگ زودرس سالانه ۴۰ هزار نفر در ایران به دلیل آلودگی هوا خبر داده بود.

عباس شاهسونی، رئیس «گروه سلامت هوا» وزارت بهداشت اول آذر با بیان این که میانگین غلظت ذرات معلق در شهرهای ایران در سال قبل تقریبا ۶ برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت بوده گفته بود که در سال ۱۳۹۹ سه‌هزار و ۷۵۱ مرگ فقط در شهر تهران مرتبط با پیامدهای ناشی از آلودگی هوا و وجود ذرات معلق در هوای پایتخت ایران رخ داده است.

ادامه مذاکرات اتمی در وین؛ ایران «متن پیشنهادی خود برای لغو تحریم‌ها را ارائه کرد»

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه از ادامه مذاکرات میان هیئت‌های ایرانی و اروپایی در وین خبر داد.

محمدرضا غائبی با اعلام این خبر گفت که دیدار روسای هیئت‌های ایران و اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی در نوبت صبح و عصر روز پنج‌شنبه، ۱۱ آذر برگزار شده است.

به گفته آقای غائبی، علی باقری، رئیس هیئت مذاکره کننده ایران نیز عصر امروز با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار خواهد داشت.

آن‌ طور که وی خبر داده، کارگروه‌های کارشناسی تحریم و هسته‌ای نیز روز پنج‌شنبه تشکیل شده و تا عصر ادامه دارد.

در همین حال به گفته علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران، جمهوری اسلامی متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو «تحریم‌های ظالمانه» و مسائل هسته‌ای تحویل داده است.

به گفته آقای باقری، مفاد پیش‌نویس، شامل کلیه پیشنهادات و مواضع تیم مذاکره کننده ایرانی است.

دور تازه مذاکرات ایران و غرب بر سر احیای توافق برجام پس از پنج ماه وقفه بار دیگر در هفته جاری در وین از سر گرفته شده است.

ایران بر لغو همه تحریم‌های یک‌جانبه‌ای که پس از خروج آمریکا از توافق برجام بر جمهوری اسلامی اعمال شده تاکید دارد و غرب نیز خواستار اجرای کامل تعهدات ایران در این توافق است.

دانشگاه تهران هدف حمله سایبری قرار گرفت

در واکنش به خبر حمله سایبری به دانشگاه تهران، رئیس مرکز فناوری اطلاعات این دانشگاه از حمله اخیر به عنوان «نفوذی» نام برد که «خنثی شد».

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تهران در ایمیلی به دانشجویان و اساتید این دانشگاه، دلیل کُندی و اختلال در سامانه یادگیری الکترونیکی این دانشگاه در هفته گذشته را «حمله سایبری» اعلام کرده است.

در واکنش به رسانه‌ای شدن این ایمیل، سعید روحانی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، روز پنج‌شنبه به خبرگزاری مهر گفت: «یک آی‌پی در ارسال درخواست‌های تکراری به سرورهای مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران اصرار داشته و در واکنش به آن به‌سرعت درخواست‌ها را حذف کردیم تا حمله‌کننده موفق به نفوذ نشود.»

آقای روحانی در ادامه همچنین گفت که «عملیات ویژه برای جلوگیری از حمله‌های سطح بالا، باعث کندی در سامانه مرکز یادگیری الکترونیکی شده است».

این در حالی است که در ایمیل ارسالی به دانشجویان و اساتید این دانشگاه ضمن «عذرخواهی» و «تلاش برای کاهش تدریجی مشکلات در هفته آتی» دلیل کندی و اختلال در سامانه دانشگاه تهران در هفته جاری «کمبود منابع پردازش و حملات سایبری همزمان در سامانه یادگیری الکترونیکی» عنوان شده بود.

ایران چند سالی است که به عنوان یکی از مهاجمان سایبری در جهان شناخته شده است، با این حال خود به‌ویژه در چند ماه گذشته بارها هدف حمله قرار گرفته است.

در بزرگ‌ترین حمله سایبری صورت گرفته در ماه‌های گذشته در چهارم آبان امسال، سامانه سوخت کشور از دسترس خارج شد.

در واکنش به این حمله غلامرضا جلالی، رئيس سازمان پدافند غیرعامل ایران، این اقدام را به آمریکا، اسرائیل و یک کشور خارجی نسبت داد.

علاوه بر سامانه سوخت، حمله سایبری به شرکت راه‌آهن، شرکت هواپیمایی ماهان و چندین مورد مشابه دیگر است که اخبارشان رسانه‌ای شد.

تعداد بازیکنان بازی‌های رایانه‌ای در ایران «بیش از ۳۰ میلیون» نفر است

به گفته رئیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ایران، تعداد بازیکنان بازی‌های دیجیتال در کشور به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسیده و این بازیکنان روزانه به‌ طور میانگین ۹۳ دقیقه بازی ‌می‌کنند.

صادق پژمان روز پنج‌شنبه، ۱۱ آذر، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به این که تعداد گِیمِرها یا بازیکنان بازی‌های دیجیتال در ده سال گذشته در ایران دو برابر شده گفت که تعداد گیمرهای ایرانی در سال ۱۳۹۸ به ۳۲ میلیون نفر رسیده و این رقم در حال افزایش است.

آقای پژمان در ادامه با اشاره به این که از هر صد ایرانی، ۳۸ نفر بازی‌های یارانه‌ای بازی می‌کنند، گفت در ‌صورتی‌ که به‌ازای هر ایرانی، سرانه مصرف برای بازی‌های یارانه‌ای در نظر بگیریم، این سرانه در ایران ۳۵ دقیقه در روز است و گیمرها، روزانه به‌طور میانگین ۹۳ دقیقه بازی ‌می‌کنند.

اقبال به بازی‌های یارانه‌ای در ایران در حالی افزایش است که قوانین حق نشر در ایران برای حفاظت از محصولات فرهنگی خارجی بسیار ناقص‌ هستند و بیشتر بازی‌های رایانه‌ای رایج در ایران هم معمولاً نسخه‌های «دزدی» هستند.

خبرگزاری فرانسه در گزارش میدانی که اسفند ۱۳۹۹ از وضعیت بازی‌های یارانه‌ای از تهران منتشر کرد، آورده بود که فروشگاه‌ها در ایران برای دست یافتن آسان‌تر و ارزان‌تر به بازی‌های رایانه‌ای با استفاده از وی‌پی‌ان یا روش‌های دیگر، محل خرید خود را خارج از کشور نشان می‌دهند و سپس با کارت‌های اعتباری یا کارت‌های هدیه خارجی، این بازی‌ها را خریداری کرده و دسترسی به آنها را بین ۲۰ تا ۶۰ درصد قیمت واقعی همزمان به چندین بازیکن می‌فروشند.

بر اساس این گزارش قیمت اصلی این بازی‌ها در بازار غیررسمی ایران معمولاً ۶۰ دلار یا بیشتر است، در حالی که حداقل درآمد ماهانه ایرانیان ۲۵ میلیون ریال یا حدود ۱۰۰ دلار بوده است.

به گفته مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای هزینه‌کرد بازیکنان ایرانی برای بازی به‌طور متوسط تا پایان سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده و در سال بعد از آن به ۱۹۰۰ میلیارد تومان می‌رسد و این عدد در سال ۱۴۰۱ به بیش از دو هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

با ادامه سقوط لیر، اردوغان وزیر دارایی ترکیه را تغییر داد

در حالی که سقوط ارزش پول ترکیه بار دیگر رکورد زده است، رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور این کشور، وزیر دارایی خود را تغییر داد. هر دلار آمریکا روز پنج‌شنبه یازده آذر، ۱۳.۴۰ لیر معامله شد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای اردوغان به رسانه‌ها گفت که کناره‌گیری لطفی الوان از سمت وزارت خزانه‌داری و دارایی را «پذیرفته» و بامداد پنج‌شنبه یازده آذر نیز خبر داد که به جای او نورالدین نباتی را به این سمت منصوب کرده است.

لطفی الوان که اکنون از وزارت دارایی کناره گرفته، خود، سال گذشته در این سمَت جایگزین برات آلبایراک، داماد اردوغان، شده بود.

وزیر جدید، نورالدین نباتی، ۵۷ ساله است و دکترای علوم سیاسی و مدیریت دولتی دارد. او پس از انتصابش در توئیتر نوشت: «خداوند کار را آسان کند نه سخت. خدایا! کمک کن تا همه چیز به نتیجه مطلوب برسد.»

استعفای وزیر دارایی ترکیه و جایگزینی او در حالی صورت می‌گیرد که لیر ترکیه به دلیل نگرانی در مورد سیاست‌های اقتصادی دولت که با وجود افزایش تورم همچنان به دنبال کاهش بهره وام‌ها است، تنزلی بی‌سابقه کرده است.

واحد پول ترکیه از ابتدای سال جاری حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و رجب طیب اردوغان، برخلاف تفکر اقتصادی مرسوم، قویاً اصرار دارد که اگر نرخ بهره را بالا ببرد باعث تورم خواهد شد.

رئیس‌ جمهور ترکیه از سال ۲۰۱۹ سه رئیس بانک مرکزی را به دلیل اختلاف نظر در مورد نرخ بهره‌ برکنار کرده است.

«۶۸ درصد» از مبتلایان به ایدز در سیستان و بلوچستان از بیماری خود بی‌اطلاع هستند

تست اچ‌آی‌وی

یک مسئول بهداشت و درمان در استان سیستان و بلوچستان می‌گوید که ۶۸ درصد از مبتلایان به ایدز در این استان از ابتلای خود به این بیماری «بی‌اطلاع» هستند.

مجید سرتیپی، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، روز پنج‌شنبه، ۱۱ آذر بدون اشاره به آمار مبتلایان به ایدز در استان سیستان و بلوچستان گفت که تنها ۳۲ درصد از مبتلایان به این بیماری در این استان شناسایی شده‌اند.

این در حالی است که گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهد که «در چند سال اخیر، تماس جنسی به عنوان اصلی‌ترین راه انتقال ایدز در کشور شناسایی شده و تعداد زنانی که از این طریق به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اند، تا ده برابر افزایش یافته است».

محمدعلی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ایران، روز چهارشنبه، همزمان با «روز جهانی ایدز» (اول دسامبر)، از شناسایی نزدیک ‌به ۴۳ هزار مورد ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی از آغاز شیوع این بیماری در کشور خبر و درباره «افزایش معنادار» و «نگران‌کننده» آمار ابتلای زنان به این بیماری هشدار داده بود.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز بیماری‌های وزارت بهداشت پیشتر گفته بود که ۸۱ درصد موارد ابتلا به ایدز در ایران شامل مردان است و آمار ابتلای زنان به این بیماری از دو تا پنج درصد در سال‌های گذشته به ۳۲ درصد رسیده است.

در ایران، آمار دقیقی از شمار مبتلایان به ایدز در دست نیست، اما بر اساس برآوردهای مرکز مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، شمار مبتلایان بیش از ۵۴ هزار نفر تخمین زده شده است.

خامنه‌ای: ان‌شاءالله تحمل سختی‌ها ملت را به اوج خواهد رساند

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای کنگره‌ کشته‌شدگان استان ایلام در جنگ ایران و عراق مدعی شد که تحمل سختی‌ها ملت ایران را به «اوج و قله» خواهد رساند.

آیت‌الله خامنه‌ای این اظهارات را در دیداری بیان کرده که روز ۳۰ آبان گذشته برگزار شده، اما متن آن روز پنج‌شنبه، ۱۱ آذرماه، منتشر شده است.

علی خامنه‌ای در این سخنرانی از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته نسبت به «امنیتی» که کشته‌شدگان جنگ ۸ ساله برای کشور فراهم کردند، «احساس مسئولیّت بیشتری» بکنند، اما در عین حال افزوده که «بدون تحمل بسیاری از سختی‌ها هیچ ملتی به جایی نمی‌رسد.»

وی افزود:‌ «حالا [برای] ما هم اگر چنان چه سختی‌هایی هست، ان‌شاءالله تحمل این سختی‌ها ملت ایران را به اوج خواهد رساند، به قله خواهد رساند.»

این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و افزایش مشکلات ناشی از کرونا، مردم ایران را بیش از پیش در تنگنا قرار داده است.

آمارهای رسمی جمهوری اسلامی مبنی بر کاهش مصرف مواد غذایی اساسی از سوی شهروندان به دلیل گرانی و کوچک‌تر شدن روزانه سفره‌های خانواده‌ها و نیز افزایش میزان سرقت تائیدکننده این فشار فزاینده اقتصادی است.

اظهارات آقای خامنه‌ای در شرایطی بیان شده که مقام‌های وزارت خارجه دولت ابراهیم رئیسی نیز پس از ماه‌ها وقفه، دور تازه مذاکرات با غرب را در وین آغاز کرده‌اند و بر لغو تحریم‌های یک‌جانبه‌ای تاکید دارند که پس از خروج آمریکا از توافق برجام بر ایران اعمال شده است.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از پیام خود، رزمندگان ایرانی را از آن جهت ستایش کرده که، به گفته وی، نه به خاطر «مرزهای جغرافیایی»، بلکه به خاطر «مرزهای دین و عقیده» مبارزه می‌کردند.

تعویق تصمیم‌گیری درباره پذیرش نماینده طالبان در سازمان ملل

طالبان سهیل شاهین سخنگوی خود در دوحه را به عنوان سفیر جدید افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده بود.

رئیس کمیته اعتبارنامه سازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرد تصمیم‌گیری در مورد پذیرش طالبان به عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل به تعویق افتاده است.

آنا کارین انستروم، سفیر سوئد در سازمان ملل متحد، همچنین گفت که علاوه بر افغانستان تصمیم گیری در خصوص میانمار نیز به زمان دیگری موکول شده است.

رویترز می‌گوید با توجه به این تصمیم کمیته اعتبارنامه سازمان ملل متحد، فعلا به نمایندگان طالبان و نظامیان میانمار اجازه حضور در سازمان ملل داده نشده است.

پذیرش طالبان و نظامیان میانمار در سازمان ملل به نوعی به رسمیت شناختن حکومت‌های این کشورها خواهد بود.

رئیس کمیته اعتبارنامه سازمان ملل متحد با این حال در خصوص وضعیت سفرای حکومت‌های قبلی افغانستان و میانمار در سازمان ملل ابراز نظر نکرد.

سفیر سوئد به همراه هشت عضو دیگر این کمیته ۹ نفره ا از جمله سفرای آمریکا، روسیه و چین، چهارشنبه نشستی در مقر سازمان ملل متحد برای بررسی اعتبارنامه همه ۱۹۳ عضو این سازمان برگزار کردند.

طالبان نتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در ۲۰ سپتامبر در خواست طالبان را برای حضور در سازمان ملل دریافت کرده بود.

طالبان در این نامه سهیل شاهین سخنگوی خود در دوحه را به عنوان سفیر جدید افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده بود.

گروه طالبان در مرداد ماه سال جاری توانست به سرعت تمامی ولایت های افغانستان را تصرف کند. نیروهای این گروه همزمان فرار محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری وقت افغانستان در ۲۴ مردادماه وارد کابل شدند.

به رغم این که بیش از دو ماه از استقرار حکومت طالبان بر افغانستان می‌گذارد٬ هنوز هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG