لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۲

بریتانیا خواستار گفت وگوی حکومت ایران با معترضان شد


ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا

بریتانیا روز سه‌شنبه ۱۲ دی از ایران خواست تا وارد گفت‌وگوی معناداری با معترضان درباره خواسته‌های آنها شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، با اشاره به اعتراض‌های سراسری در ایران گفته است: «ما معتقدیم که باید گفت‌وگویی معنادار درباره خواسته‌های مشروع و مهمی که معترضان مطرح کرده‌اند صورت گیرد، و از مقام‌های ایران می‌خواهیم که این کار را انجام دهند.»

در همین زمینه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز از افزایش آمار کشته ها در جریان اعتراض های ایران ابراز تاسف کرد و از جمهوری اسلامی خواست به حق تظاهرات مسالمت آمیز معترضان، احترام بگذارد.

فرهان عزیز حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به نقل از آقای گوترش گفت: «ما از گزارش های مبنی بر از دست دادن جان مردم متاسف هستیم و امیدوارم از این به بعد از هرگونه خشونت پرهیز شود. ما انتظار داریم به حق تظاهرات مسالمت آمیز و آزادی بیان مردم ایران، احترام گذاشته شود.»

واکنش فرانسه و کانادا

فرانسه نسبت به «شمار قربانیان و دستگیرشدگان» در ایران ابراز نگرانی کرد.

وزارت خارجه فرانسه روز سه شنبه گفت: «حق اعتراض آزادانه، از حقوق اساسی است.» وزارت خارجه فرانسه همچنین گفت، موضوع حقوق بشر، اولویت اول ایران در گفت وگوهای پاریس با تهران در هفته های آینده است.

کانادا هم روز سه شنبه از مقامات ایران خواست به حق اعتراض مردم احترام بگذارند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه کانادا در بیانیه ای گفت: «کانادا از سوی مردم ایران دلگرم شده که مشغول اجرای حق اساسی خود برای اعتراض مسالمت آمیز هستند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما همگی از مقامات ایران می خواهیم که هم حقوق دموکراتیک و حقوق بشر را به اجرا گذاشته و هم به آن احترام بگذارند.»

وزارت خارجه کانادا همچنین گفته به حمایت از حقوق بنیادی مردم ایران از جمله آزادی بیان و ابراز عقیده، ادامه می دهد.

اعتراض ها در ایران طی روزهای اخیر، ۲۱ کشته در پی داشته و بیش از یک هزار تن هم دستگیر شده‌اند.

بر اساس گزارش هایی از شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا، خبرگزاری رویترز، فرانسه و آسوشیتدپرس، ک.ت.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG