لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۱۴

وزیر خارجه فرانسه: نگران موضع ترامپ در قبال توافق هسته ای با ایران هستم


ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه
ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، روز چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه نسبت به موضع دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در قبال توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی، برجام، ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش رویترز، ژان ایو لو دریان که در دانشگاه پاریس صحبت می کرد، اظهار داشت: این توافق که دو سال پیش به دست آمد، باعث شد که ایران برنامه سلاح هسته ای خود را کنار بگذارد، بنابراین از تکثیر سلاح های هسته ای جلوگیری شد. ما می بایست این موضع را تضمین کنیم.

وزیر خارجه فرانسه اضافه کرده است: در حال حاضر نگران موضع رییس جمهوری ترامپ هستم، چرا که می تواند این توافق را زیر سوال ببرد. اگر این توافق زیر سوال برود، آنگاه ایران خواهد گفت: پس بگذارید ما هم سلاح هسته ای داشته باشیم.

ژان ایو لو دریان در ادامه گفته است: ما در جهان بسیار پیچیده و خطرناکی زندگی می کنیم.

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که تیرماه سال ۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی توافق شد، ایران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را تعطیل کرد و در مقابل تحریم‌های هسته ای علیه آن نیز معلق یا برداشته شدند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که از مخالفان توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی است، خواستار بازنگری در این توافق شده و هیاتی را مامور این کار کرده است.

دولت ترامپ که از ژانویه گذشته سر کار آمده است تاکنون دو بار در گزارش به کنگره آمریکا پایبندی ایران به توافق وین را تایید کرده است اما در همین حال برخی از گزارش ها حاکی است که احتمالا آن را در ماه اکتبر تایید نخواهد کرد.

در همین زمینه، نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل دیروز گفته بود که اگر دونالد ترامپ در ماه اکتبر به کنگره این کشور گزارش دهد که ایران به توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ پایبند نبوده است، این به معنی خروج واشینگتن از برجام نیست.

این در حالی است که حسن روحانی، ریس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه بار دیگر تاکید کرد که تهران «هرگز آغازگر نقض توافق برجام نخواهد بود.»

محمد جواد ظریف،وزیر خارجه ایران، نیز روز چهارشنبه گفته است: «تداوم برجام بدون آمریکا غیرممکن نیست» و«تمام گزینه‌ها از جمله بازگشت به مرحله قبل روی میز است».

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجم مرداد به نقل از مقام‌های ارشد آمریکا خبر داده بود که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، به دنبال گفت‌وگو با کشورهای اروپایی برای تنظیم توافقی جدید است که بتواند پس از انقضای تاریخ برجام نیز مانع توسعه برنامه هسته‌ای ایران شود.

بر اساس این گزارش، رییس‌جمهوری آمریکا همچنین در تلاش است که از محوطه‌های نظامی «مشکوک» ایران بازرسی انجام شود.

در مقابل مقامات جمهوری اسلامی به دیدار سفیر آمریکا در سازمان ملل با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و انتقاد او از این موضوع که آژانس از مراکز و پایگاه‌های نظامی ایران بازرسی نمی‌کند، واکنش شدیدی نشان دادند.

XS
SM
MD
LG