لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۵

هیلی: اعلام عدم پایبندی ایران به برجام به معنای خروج آمریکا از این توافق نیست


خانم هیلی همراه با دونالد ترامپ از مخالفان سرسخت توافق اتمی ایران است که در تیرماه سال ۱۳۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل می‌گوید اگر دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در ماه اکتبر به کنگره این کشور گزارش دهد که ایران به توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ پایبند نبوده است، این به معنی خروج واشینگتن از برجام نیست.

نیکی هیلی روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور در اندیشکده آمریکایی انترپرایز در واشینگتن گفت توافق اتمی ایران «برای این طراحی شده که شکست بزرگی را رقم بزند» و رهبران ایران با استفاده از آن «جهان را در مقابل رفتار بدشان به گروگان گرفته‌اند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را «یک توافق بسیار ناقص و محدود» توصیف کرد که به گفته او، ایران چندین بار آن را نقض کرده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در عین حال گفته که از تصمیم آقای ترامپ در این زمینه خبر ندارد زیرا این تصمیمی است که وی به تنهایی اتخاذ خواهد کرد.

خانم هیلی همراه با دونالد ترامپ از مخالفان سرسخت توافق اتمی ایران است که در تیرماه سال ۱۳۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد.

وی روز اول شهریور برای بررسی موضوع بازنگری در برجام به وین سفر و با یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدار کرد تا موضوع راستی‌آزمایی بیشتر برنامه هسته‌ای ایران را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دهد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل هفته گذشته از این موضوع انتقاد کرد که آژانس از مراکز و پایگاه‌های نظامی ایران بازرسی نمی‌کند، موضوعی که با واکنش تند تهران روبرو شده و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوکیا آمانو، دیدار خانم هیلی از مقر آژانس را «تخطی آمریکا از مفاد برجام» توصیف کرده است.

مقام‌های ایرانی از مشاور رهبر جمهوری اسلامی گرفته تا سخنگوی وزارت امور خارجه و برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس بازدید بازرسان آژانس از پایگاه‌های نظامی ایران را رد کرده‌اند.

دولت ترامپ که از ژانویه گذشته سر کار آمده است تاکنون دو بار در گزارش به کنگره آمریکا پایبندی ایران به توافق وین را تایید کرده است هرچند گفته که تهران به «روح برجام» پایبند نبوده است.

منظور واشینگتن از نقض روح برجام توسط ایران، انجام آزمایش‌های موشکی بالستیک از سوی سپاه پاسداران و همچنین آنچه که نقش ایران در برهم زدن صلح و ثبات در خاورمیانه با دخالت در امور سوریه، عراق، یمن و لبنان خوانده شده، است.

بر اساس توافق وین، ایران پذیرفت تا بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را متوقف کند و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران لغو شود یا کاهش یابد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون چندین بار پایبندی ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام را تایید کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG