لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۱۰

روحانی: بعید می‌دانم که آژانس زیر بار آمریکا برود


حسن روحانی گفته است: ایران هیچ وقت آغاز گر نقض برجام نخواهد بود.
حسن روحانی گفته است: ایران هیچ وقت آغاز گر نقض برجام نخواهد بود.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، شامگاه سه شنبه در یک گفت وگوی زنده تلویزیونی در خصوص در خواست آمریکا برای بازدید از مراکز نظامی ایران، گفته است، بعید می داند که آژانس بین المللی انرژی اتمی با این درخواست آمریکا موافقت کند.

حسن روحانی در گفت وگو با «شبکه یک» تلویزیون دولتی ایران و در پاسخ به پرسشی در خصوص در خواست واشینگتن برای بازدید از مراکز نظامی ایران اظهار داشت: «تعهد ما در برابر دنیا کاملاً مشخص است، تعهد ما ان‌پی‌تی، پادمان و همچنین پروتکل الحاقی که داوطلبانه پذیرفتیم است و همچنین تعهد ما برجام است و تعهد دیگری نداریم، روابط ما را با آژانس مقررات تعیین می‌کند نه آمریکا و فشار آمریکا، بنده بعید می‌دانم که آژانس زیر بار آمریکا برود.»

وی اضافه کرد:« به فرض هم که برود، ما زیر بار حرف زور نخواهیم رفت، ما در چارچوب مقررات با آژانس رفتار می‌کنیم.»

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، که هفته گذشته به وین رفت و با یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس، دیدار کرد. وی از آژانس خواسته است تا برای راستی‌آزمایی دقیق برنامه هسته‌ای تهران از مراکز نظامی ایران بازدید کند.

حسن روحانی همچنین در ادامه تاکید کرده است که ایران همواره رابطه خوبی با آژانس داشته است.

رییس جمهوری ایران گفته است:«رفتارمان با آژانس همواره رفتار خوبی بوده، نه از امروز بلکه از آغاز بحث هسته‌ای از سال ۸۱ شروع شده تا الان، هر وقت آژانس نسبت به ایران گزارش داده، همواره این بوده که ایران روابط خوبی با آژانس دارد و با آژانس همکاری کرده و برجام از روزی که اجرایی شده تا حالا، همه گزارش‌هایی که آژانس داده دال بر این بوده که ایران همکاری درست و خوبی در چارچوب تعاملات با آنها داشته است.»

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا که از مخالفان توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی است، خواستار بازنگری در این توافق شده و هیاتی را مامور این کار کرده است.

نیکی هیلی نیز پیشتر گفته بود، واشینگتن می‌خواهد اطمینان یابد که آژانس بین المللی انرژی اتمی از منابع و امکانات کافی برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران برخوردار است.

وی روز سوم شهریور ابراز نگرانی کرد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایران را ندارند.

این اظهارات خشم مقام‌های ایرانی را برانگیخته است و آنها می گویند که تهران اجازه «ورود به حوزه‌های منع شده در برجام» را نخواهد داد.

رییس جمهوری ایران با این حال سه شنبه گفته است: «ما هیچ وقت آغاز گر نقض برجام نخواهیم بود و در برابر تخلفات دیگران نیز در این موضوع دست روی دست نخواهیم گذاشت.»

ترکیب دولت دوازدهم

این نخستین گفت وگوی تلویزیونی حسن روحانی در آغاز کار دولت دوازدهم بود.

رییس دولت دوازدهم در پاسخ به برخی انتقادات درباره عدم حضور جوانان و زنان در کابینه جدید گفت: «بسیار خوشحالم که امروز جامعه ما نسبت به جوانان و بانوان حساسیت بیشتری دارد.»

معرفی نشدن وزیر زن که با وجود درخواست‌های متعدد از جمله درخواست ۱۷۵ نماینده مجلس صورت گرفته، انتقادهای برخی از فعالان سیاسی و مدنی را به دنبال داشته است.

وی اضافه کرد:«من هم نگران هستم که چرا امروز شاهد گردش نخبگان با آن سرعتی که باید باشد، نیستیم.»

رییس جمهوری ایران در ادامه گفت: «به همه وزرای دولت دوازدهم دستور دادم که هر وزیری حداقل باید دو نفر از جوان‌ها را در سمت معاون وزیر یا مشاور وزیر و یا دستیار وزیر به کار گیرند و حتماً از خانم‌ها در یکی از این سمت‌های مشابه بهره ببرند.»

حسن روحانی همچنین اظهار داشت که دو وزیر باقی‌ مانده کابینه دوازدهم برای وزرات خانه های نیرو و علوم در هفته های نخست مهرماه به مجلس معرفی خواهند شد.

XS
SM
MD
LG