لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۴۰

فرانسه رزمایش هسته‌ای انجام داد


جت‌های مدل رافائل در ناو هواپیمابر شارل دوگل

وزارت نیروهای مسلح فرانسه روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن اعلام کرد که این کشور یک رزمایش هسته‌ای جهت آمادگی برای مقابله با حملات هسته‌ای احتمالی انجام داده است.

در این رزمایش یازده ساعته تمامی مراحل یک حمله با شرکت یک هواپیمای نظامی مدل رافائل اجرا شد.

سخنگوی نیروی هوایی فرانسه گفت: «این رزمایش‌ها در فواصل زمانی منظم اجرا می‌شوند، ولی بسیار نادر هستند چرا که در جریان آن یک موشک واقعی، البته بدون کلاهک، شلیک می‌شود».

او زمان دقیق این عملیات آزمایشی را اعلام نکرد و مقامات مسئول حاضر نشدند بگویند چنین رزمایش‌هایی در چه فواصل زمانی انجام می‌شوند.

خبر این رزمایش در حالی منتشر می‌شود که فرانسه می‌کوشد کارآمدی و قابلیت‌های بازدارندگی هسته‌ای خود را حفظ کند.

از سوی دیگر، نگرانی‌های اروپا به دلیل تنش بین روسیه و آمریکا رو به افزایش است. تنها چند روز پیش از این دولت آمریکا اعلام کرده بود که از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج خواهد شد، اقدامی که انتقاد اروپا را به دنبال داشت.

فرانسه در عین حال در مورد برنامه‌های تسلیحاتی هسته‌ای کره شمالی و قابلیت موشک‌های بالیستیک ایران هم نگرانی‌هایی دارد.

فرانسه برای فعال نگاه داشتن ۳۰۰ موشک مجهز به کلاهک هسته‌ای خود که توسط زیردریایی‌ها و هواپیماها حمل می‌شوند سالانه حدود ۳.۵ میلیارد یورو هزینه می‌کند.

این کشور قرار است برای مدرن‌سازی تسلیحات هسته‌ایش تا سال ۲۰۲۰ این بودجه را به پنج میلیارد یورو افزایش دهد.

از سال ۱۹۹۶ که یک آزمایش هسته‌ای در جنوب اقیانوس آرام خشم جامعه بین‌المللی را برانگیخت فرانسه انجام این آزمایش‌ها را متوقف کرد و به عضویت پیمان منع آزمایش‌های هسته‌ای درآمد.

روز جمعه روسیه نیز اعلام کرد که از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج خواهد شد. اقدام مسکو واکنشی بود به تصمیم واشینگتن که اعلام کرده است از این پیمان به دلیل نقض آن توسط روسیه خارج خواهد شد.

بر اساس این پیمان که حدود ۳۲ سال پیش امضا شد دو کشور متعهد شدند تمامی موشک‌های بالیستیک و کروز خود با برد ۵۰۰ تا پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر را از بین ببرند.

دولت فرانسه روز جمعه از روسیه خواست با استفاده از مهلت زمانی شش ماهه‌ای که به دلیل تصمیم آمریکا برای خروج از این پیمان آغاز می‌شود به تعهدات خود عمل کند.

وزیر نیروهای مسلح فرانسه روز سه‌شنبه در کنفرانسی در پرتغال گفت: «ما اروپایی‌ها نمی‌توانیم صرفا نظاره‌گر باشیم و در رابطه با وضعیت امنیتی خود دست روی دست بگذاریم».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG