لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۴۳

تعلیق افزایش مالیات سوخت و بهای برق و گاز به دنبال اعتراضات گسترده در فرانسه


نیروهای پلیس ضد شورش در فرانسه

دولت فرانسه در یک چرخش بزرگ و برای آرام کردن فضا و دلجویی از معترضان که در هفته‌های اخیر تظاهرات گسترده‌ای در پاریس و نقاط دیگر کشور برگزار کردند طرح افزایش مالیات سوخت و بهای برق و گاز را معلق کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه سه روز پس از شدیدترین ناآرامی‌های سیاسی دهه‌های اخیر در شهر پاریس روز سه شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی این تصمیم را اعلام کرد. به این ترتیب دولت فرانسه از طرح خود که قرار بود در ماه ژانویه اجرا شود عقب نشینی کرده و آن را تا تابستان به تاخیر انداخت.

ادوارد فیلیپ در بخشی از سخنانش گفت:«هیچ مالیاتی ارزش به خطر انداختن اتحاد ملت را ندارد.» این در حالی است که نخست وزیر فرانسه سه هفته پیش تاکید کرد دولت تصمیم خود را تغییر نخواهد داد و مصمم است مصرف سوخت‌های فسیلی و آلاینده را کاهش دهد.

در تظاهرات روز شنبه در پاریس بیش از صد نفر زخمی، ۴۱۲ نفر بازداشت و دهها خودرو به آتش کشیده شد. در اطراف بلوار شانزلیزه، از محلات اعیانی شهر تعدادی فروشگاه غارت و خودروهای زیادی به آتش کشیده شد. طاق پیروزی نیز که محل دفن سرباز گمنام است و ماه گذشته در مراسم یادبود پایان جنگ جهانی اول رهبران جهان از آن دیدار کردند آسیب دید.

ادوارد فیلیپ افزود:«خشونت باید متوقف شود.» او افزود طرح افزایش بهای گاز و برق نیز برای بهبود قدرت خرید مردم تا ماه مه ۲۰۱۹ تعلیق می شود.

اما بعید است تصمیم دولت فرانسه اعتراضات را متوقف کند و احتمال داده می شود که روز شنبه این هفته نیز اعتراضات ادامه یابد. مسابقه فوتبال باشگاههای پاری سن ژرمن و مونپولیه که قرار بود روز شنبه برگزار شود به دلیل نگرانی پلیس از گسترش ناآرامی‌ها و عدم تضمین امنیت لغو شده است.

نخست وزیر فرانسه افزود:«اگر قرار است روز شنبه تظاهرات دیگری برگزار شود باید توسط نهادهای مسئول تایید شده و با آرامش برگزار شود. وزارت کشور برای حفظ و رعایت نظم تمامی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس می افزاید روز سه شنبه معترضان کماکان تردد به چندین انبار سوخت را مختل کرده و گفتند این حرکات اعتراضی ادامه خواهد یافت.

سگولن روایال از سیاستمداران سوسیالیست و نامزد سابق ریاست جمهوری فرانسه ضمن استقبال از تصمیم دولت گفت خیلی دیر اتخاذ شده است. او افزود:«این تصمیم باید از همان آغاز بحران گرفته می شد. احساس می کردیم که وضعیت خیلی پیچیده خواهد شد چون معترضان و بخصوص بازنشستگان بسیار خشمگین بودند. هر چه یک بحران شدیدتر شود دولت در نهایت مجبور است بیشتر عقب نشینی کند.»

مارین لو پن رهبر راست افراطی فرانسه از تصمیم دولت انتقاد کرده و آنرا ناکافی توصیف کرد.

روز دوشنبه پس از اعتراضاتی که بدون وقفه در روزهای شنبه سه هفته اخیر پاریس و سایر نقاط فرانسه را دستخوش ناآرامی کرد ادوارد فیلیپ با نمایندگان احزاب سیاسی مهم دیدار و گفتگو کرد.

امانوئل مکرون که با شدیدترین اعتراضات دوران ریاست جمهوری خود از ماه مه ۲۰۱۷ تاکنون روبرواست سفر خود به صربستان را لغو کرده است.

این اعتراضات حدود سه هفته پیش و در مخالفت با افزایش مالیات سوخت آغاز شد ولی به مرور نارضایتی‌های دیگر از حکومت فرانسه را دربرگرفته است. معترضان می گویند دولت آقای مکرون به مشکلات مردم عادی توجه نمی کند.

در این اعتراضات که از روز ۱۷ نوامبر شروع شد در جریان درگیری با پلیس و یا تصادفاتی که در نتیجه ناآرامی‌ها اتفاق افتاده ۴ نفر کشته و صدها نفر مجروح شده اند.

با استفاده از گزارش رویترز، ش.ر/خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG