لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۳۰

فرانسه خواستار «رویکرد سازنده» ایران در مذاکرات احیای برجام در وین شد


ژانو ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه

وزیر خارجه فرانسه روز شنبه ۱۴ فروردین در گفت‌وگوی تلفنی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، خواستار رویکردی سازنده از سوی جمهوری اسلامی در مذاکرات مربوط به احیای برجام در وین شد.

ژان ایو لودریان پس از تماس تلفنی با جواد ظریف در بیانیه‌ای گفت که از حکومت ایران خواسته است برای کمک به مذاکرات پیش رو، از نقض بیش‌تر تعهدات هسته‌ای فعلی خودداری کند.

بنابر اعلام سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات پیرامون برجام با محوریت لغو تحریم‌ها علیه ایران و بازگشت جمهوری اسلامی به اجرای تعهدات برجامی‌اش، سه‌شنبه ۱۷ فروردین در وین برگزار می‌شود.

گزارش‌ها حاکی است که مقام‌های آمریکایی نیز در نشست آتی برجام در وین «بدون دیدار مستقیم با مقام‌های ایران» مشارکت خواهند داشت.

در بخش دیگری از بیانیه اخیر وزارت خارجه فرانسه به نقل از وزیر خارجه این کشور آمده است:‌ «ایران را تشویق کردم که در مذاکرات پیش رو رویکردی سازنده داشته باشد.»

آقای لودریان تصریح کرده است که مقام‌های حکومت ایران قرار است طی هفته‌های آینده کمک کنند تا گام‌های مورد نیاز برای بازگشت به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای مشخص شود.

علی اکبر صالحی، رئيس سازمان انرژی اتمی ایران روز گذشته گفت که در روزهای آینده قرار است درباره «مراحل فنی» چگونگی بازگشت ایران و آمریکا به برجام مذاکره شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی در ماه‌‌های گذشته بارها تاکید کرده‌اند صرفا در صورت لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا حاضر به اجرای تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب برجام هستند.

در مقابل واشینگتن که خواستار اجرای تعهدات ایران برای برداشته شدن تحریم‌ها است، بارها اعلام کرده که آماده مذاکره با ایران برای اجرای برجام در چارچوب کمیسیون مشترک است. اگرچه تهران هرگونه مذاکره مستقیم یا غیر مستقیم با آمریکا را بارها رد کرده است.

محمدجواد ظریف روز گذشته در توئیتی نوشت که نیازی به برگزاری جلسه میان ایران و آمریکا نیست و بار دیگر بر ایده «رفع هماهنگ تمام تحریم‌ها و سپس توقف اقدامات جبرانی از طرف ایران» تاکید کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز امروز به شبکه پرس ‌تی‌وی، وابسته به صداوسیما گفت «سیاست قطعی» ایران «رفع کامل تحریم‌های آمریکا و راستی‌آزمایی آن است» و «هیچ طرح گام به گامی مطرح نیست».

در جریان نشست مجازی اعضای برجام که روز گذشته (۱۳ فروردین) در سطح معاونان وزرای خارجه این کشورها برگزار شد، طرفین درباره چشم‌انداز بازگشت کامل آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و آمادگی برای تلاش‌های مشترک جهت احیای برجام گفت‌وگو کردند.

دولت آمریکا از این نشست و مشارکت در نشست روز ۱۷ فروردین در وین استقبال کرده است.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز گذشته ضمن اعلام آمادگی کشورش برای لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام، می‌گوید مذاکرات سختی برای بازگشت تهران و واشینگتن به تعهدات اتمی در پیش است، اما این مذاکرات در مسیر درستی است.

گفت آمریکا می‌داند که برای بازگرداندن ایران به تعهدات اتمی‌اش باید تحریم‌هایی که در تضاد با برجام است، لغو شود.

آقای مالی تاکید کرد که ایران و آمریکا مدت‌هاست مذاکرات غیرمستقیمی نداشته‌اند و لذا همسو شدن در این رابطه زمان خواهد برد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و گزارش‌های پیشین سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ر.ح
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG