لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۰۷

فرانسه خواستار شفاف‌سازی در مورد مرگ وحید صیادی نصیری شد


فرانسه خواستار شفاف‌سازی درباره مرگ یک «وبلاگ نویس و فعال» ایرانی زندانی شد. مقام‌های جمهوری اسلامی مرگ وحید صیادی نصیری در زندان را تایید کرده‌اند.

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه ۲۶ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با بهت و حیرت از خبر مرگ وحید صیادی نصیری در زندان با خبر شديم که به دلیل فعالیت سیاسی زندانی شده بود».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده که او از روز ۲۱ مهرماه و در اعتراض به «شرایط بازداشت و بی‌اعتنايی به حقوق‌اش» دست به اعتصاب غذا زده بود.

قوه قضائیه ایران روز یکشنبه خبر مرگ او را اعلام کرد ولی به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا مهدی کاهه، دادستان قم، گفت وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد در بیمارستان درگذشته است.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده که مرگ وحید صیادی نصیری همزمان با «تشدید آزار مدافعان حقوق بشر در ایران روی می‌دهد».

وزارت امور خارجه آمریکا هم پیشتر در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از مرگ وحید صیادی نصیری در زندان قم، نقض حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کرد.

خبرگزاری ایسنا از قول «یک مقام آگاه» نوشته بود که وحید صیادی نصیری، عضو گروه «تندر» بوده و علت دستگیری وی «برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات ایذایی» بوده‌ است.

این در حالی است که به گفته خانواده وحید صیادی نصیری، او به اتهام «توهین به مقدسات، توهین به رهبر جمهوری اسلامی ایران و تبلیغ علیه نظام» در شبکه‌های مجازی به ویژه فیس‌بوک بازداشت شده بود.

وحید صیادی نصیری که در دادگاه بدوی مجموعا به هشت سال حبس محکوم شده بود، در فروردین امسال با اعمال عفو نوروزی و پس از تحمل دو سال و نیم حبس، از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

آزادی این زندانی سیاسی و عقیدتی فقط چند ماهی دوام آورد و مرداد امسال، اداره اطلاعات شهر قم بار دیگر وی را بازداشت کرد.

وحید صیادی نصیری در روزهای گذشته در اعتراض به وضعیت نگهداری خود در زندان قم و درخواست برای انتقال به زندان اوین اعتصاب غذا کرده بود و به گفته خانواده‌اش، بر اثر عوارض این اعتصاب، جان خود را از دست داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا/ ش.ر/ ک.ر

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG