لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۱۲

یورش پلیس فرانسه به خانه ده‌ها نفر از اسلامگرایان افراطی در پی قتل فجیع معلم تاریخ


سه روز پس از قتل فجیع معلم تاریخ به دست یک اسلام‌گرای افراطی، وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه ۲۸ مهر از یورش نیروهای پلیس این کشور به خانه ده‌ها تن از اسلام‌گرایانی خبر داد که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند.

ژرار دارمنن اظهار داشت که این اقدام غافلگیرانه در مورد شبکه‌های اسلام‌گرا با هدف ارسال این پیام طراحی شده است که «دشمنان جمهوری» حتی برای «یک دقیقه» فرصت جولان دادن نخواهند یافت.

وزیر کشور فرانسه افزود تاکنون بیش از ۸۰ مورد بازجویی در رابطه با «سخنان نفرت‌پراکنانه‌ای» که به دنبال «حمله تروریستی» روز جمعه در فضای مجازی پخش و منتشر شده، انجام گرفته است.

تفتیش منزل به منزل مظنونین درست یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که ده‌ها هزار فرانسوی در بهت و ناباوری برای حمایت از آزادی بیان گرد هم آمدند و مراسم یادبودی برای معلم به قتل رسیده برگزار کردند.

مقتول با نام «ساموئل پتی»، معلم ۴۷ ساله تاریخ در یکی از دبیرستان‌های حومه پاریس بود که چند روز پس از نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام، خارج از مدرسه و در روز روشن با چاقو به قتل رسید.

پلیس تاکنون ۱۱ نفر را در رابطه با حمله روز جمعه بازداشت کرده است. گزارش‌ها حاکی است در میان بازداشت‌شدگان، دو تن از والدین دانش‌آموزان مدرسه‌ای که پتی معلم آن بود نیز حضور دارند.

فرد مهاجم که به گفته شاهدان عینی هنگام بریدن سر معلم تاریخ با چاقو، فریاد «الله اکبر» سر داده بود، تنها دقایقی پس از ارتکاب جنایت به ضرب گلوله پلیس کشته شد. این فرد ۱۸ ساله زاده مسکو و چچنی‌تبار بود.

در همین حال، یک مقام پلیس فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد که دولت این کشور در پی این قتل فجیع در صدد است تا ۲۳۱ فرد خارجی را که در فهرست مظنونین با گرایش‌های دینی افراطی قرار دارند، اخراج کند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد وزارت کشور فرانسه که مسئول اخراج خارجی‌هاست، درباره این گزارش که ایستگاه رادیویی یوروپ ۱ آن را پخش کرده است، واکنشی نشان نداد.

بر اساس گزارش یوروپ ۱، آقای دارمنن ظهر یکشنبه در نشستی با حضور روسای پلیس شهرها از آن‌ها خواست که فرایند اخراج افراط‌گرایان خارجی را آغاز کنند.

وزیر کشور فرانسه در مصاحبه با رادیو یوروپ ۱ در مورد دو تن از مظنونینی که در بازداشت به سر می‌برند، اظهار داشت: «ظاهرا آن‌ها علیه این معلم تاریخ فتوا صادر کرده بودند.»

فرانسه در تعریف خود از افراط‌گرایان آن‌ها را کسانی معرفی می‌کند که تمایل دارند برای عضویت در گروه‌های تروریستی به خارج بروند یا می‌خواهند درگیر فعالیت‌های تروریستی در داخل کشور بشوند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از منابع پلیس نوشت در حال حاضر، تحقیقات درباره نقش پدر یکی از دانش‌آموزان دختر همان مدرسه که گفته می‌شود پیش از وقوع قتل، با انتشار ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی علیه پتی به خاطر نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام نفرت‌پراکنی کرده بود، ادامه دارد.

در روند بازداشت‌های اخیر، یک اسلام‌گرای افراطی شناخته‌شده نیز هم‌اکنون تحت بازجویی قرار دارد.

منابع: خبرگزاری فرانسه، رویترز و رادیوفردا / آ.ت/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG